Mobil Uyumlu Web Sitelerinin Önemi?

mobil uyumlu

Bir web sitesi sahibi olduğunuzda bu sitenin mobil uyumlu olması ilk etapta önceliğiniz olmayabilir. Ancak değişen dünyaya ayak uydurmak için buna dikkat etmek zorundasınız.

Arama hacimlerinin ve internet kullanım alışkanlıklarının mobil platformlara kayması ile birlikte web sitelerinin de mobil uyumlu olması zorunluluk haline geldi. Özellikle insanların günlük hayatında herhangi bir bekleme süresini mobil cihazlarından internete bağlanarak geçirdikleri düşünüldüğünde mobil uyumluluk her sitede olması gereken özellikler arasında yer alıyor.

Mobil Deneyim Nasıl Olmalı?

Sitenizi mobil uyumlu bir hale getirmek için dikkat etmeniz gerekenler kullanıcıların mobil alışkanlıkları olmalıdır. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayar ekranları sayıldığında bir sitenin %100 performansla çalışması gereken çok sayıda ekran vardır. Her ekran için uygun çözümler sunmak web siteleri için gereksiz işlem yükü oluşturur ve site hızı yavaşlar. Yavaş bir mobil site kullanıcılar açısından olumsuzdur. Kullanıcı deneyimini desteklemeyen bir mobil site ikinci ziyaret oranının azalmasına neden olur. İnsanlar istedikleri performansı almadıkları siteler ve platformlarla ilgili kolay bir şekilde ön yargı sahibi olabilirler. Olumsuz hisler ne kadar kullanıcı alışkınlarına kolay yansıyorsa olumlu hisler de bir o kadar zor yansır. Çünkü yüksek kullanıcı deneyimi sağlıyor olmanız gerçekten sizin işiniz ve zorunluluğunuz olduğundan dolayı şaşırtıcı olmaz. Bu yüzden ziyaretçileriniz için mobil bir deneyim sunarken standartlarınızı yüksek tutmaya özen göstermelisiniz.

Mobil Uyumluluk Ne Kazandırır?

Mobil uyumluluğa sahip sitelerin etkileşim oranları yüksektir. Mobil uyumluluğu olmayan bir siteye mobil cihazla giriş yapmak sonrasında ise sitede gezinmek kullanıcılar için imkansıza yakındır. Butonların tıklanması, görsellerin konumu varsa pop-up sayfaların bir türlü kapanmaması kullanıcılara sinir harbi yaşatacağından dolayı kullanıcı kaybı neredeyse kesindir. Özellikle dönüşüm odaklı e-ticaret sitelerinde mobil uyumluluk olmazsa olmazlar arasında yer alır. Kullanıcı kaybetmemek ve yeni kullanıcı maliyetlerini azaltmak ancak uyumluluk ile mümkün olur. Kullanıcı, geri dönüşüm ve etkileşim kazandıran mobil uyumluluk tüm bunları yaparken maliyetlerinizi de azaltır. Mobil uyumlu, kullanıcı deneyimi yüksek ve dijital dünyada her anlamda verilerinizi yükseltecek bir web sitesine sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?