Mobil Uyumlu Web Siteleri

responsive web

Mobil Uyumlu Tasarım Nedir?

Mobil uyumlu, İngilizce adıyla responsive tasarım, web sayfasının hem yüksek çözünürlüklü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlardaki farklı ekran çözünürlüklerinde düzgün şekilde görüntülenmesini sağlayan tasarım biçimidir. Yani, İnternet kullanıcısının web sitesine giriş yaptığı cihazın ekran boyutlarına uyumlu tasarımlardır.

Günümüzde hareketli yaşamlarımız, günlük koşturmacalarımız nedeniyle sadece ev veya ofis bilgisayarlarımızdan İnternete erişmiyoruz. Yoldayken, bir restorandayken, sahildeyken veya TV karşısında otururken, her an ve her ortamda İnternet erişimi sağlayabilmek için mobil cihazlarımızı kullanıyoruz. Mobil uyumlu web sitelerinin önemi bu noktada karşımıza çıkıyor.

Yaptırdığınız web sitesi çok modern görünüyor olabilir. Bakıldığında satışa sunduğunuz ürünlerinizi veya verdiğiniz hizmetleri uygun şekilde açıklıyor gibi de görünebilir. Ancak asıl önemli olan bu web sitesi gerçekten ulaşmak istediğiniz kitleye ulaşabilmenizi sağlıyor mu?

Türkiye’den 18-50 yaş aralığındaki 1000 kişinin katılımıyla yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye, genç nüfusu nedeniyle akıllı telefon bağımlılığı en yüksek olan ülkelerden biridir (Deloitte tarafından yapılan Global Mobil Kullanıcı Anketi). Bu da gösteriyor ki bilgisayarlardan sonra en çok İnternet erişimi sağlanan mobil platform akıllı telefonlardır. Web siteniz mobil uyumlu değilse, kullanıcılar sayfalardaki içerikleri doğru şekilde görüntüleyemiyorsa hemen sitenizden çıkar. Bu da işiniz açısından büyük bir kayıp anlamına gelir.

Kullanım Kolaylığı Sağlar                                                                 

Siteniz mobil uyumlu olduğunda, kullanıcılar telefon, tablet vb. mobil cihazlarından sitenize giriş yaptığında sayfalarda rahatça gezebilir, içerikleri yakınlaştırma yapmasına gerek kalmadan kolayca görüntüleyebilir. Bu durum kullanıcıların sitenizde daha uzun süre zaman geçirmesini sağlar ve böylece potansiyel müşterileriniz oluşmaya başlar.

Mobil Sitelerde Özellikle Şu Hususlara Dikkat Edilmelidir

  • Pop-up kullanımı: Pop-up uygulamalar, mobil cihaz kullanıcılarına itici gelmekte ve ilgili siteyi hemen kapatmalarına neden olmaktadır.
  • Mobil cihazlar flash öğelerini desteklememektedir. Bu nedenle mobil sitelerde flash içerikli öğelerin kullanılmaması önerilmektedir.
  • Zorunlu tıklama sayfaları: Sitenizde kullanıcıları bazı uygulamalara veya reklamlara tıklamasını zorunlu kılan sayfalar olursa sitenize gelen ziyaretçiler beklenenden daha kısa sürede sitenizi terk edebilir.
Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?