Mobil Site Tasarımında Öne Çıkanlar

mobil site

Mobil site sahibi olmanın zorunluluğunu herkes bir şekilde iyi ya da kötü deneyimleyerek öğrendir.

Yaklaşık 2016 yılının Nisan ayından beri zorunluluk halini alan mobil sitelerin yapımında ve yayınında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Ana Siteden Kopmayın

Eğer kendinize m.birbu.com gibi mobil bir site yaptırmak istiyorsanız burada dikkat etmeniz gereken noktanın ana sitenizin temasından uzaklaşmamak gerektiği bilmeniz önemlidir. Özetle masa üstü site ile mobil siteyi aynı kurumsal kimliğe sahip olmalıdır. Bunun aksi bir duruma izin verirseniz pazarlama, marka konumlandırma ve marka bilinirliği yaratma çalışmalarınızın boşa gitmesine neden olursunuz. İnsanlar görsel olarak aldıkları mesajları daha uzun süreler. Kişilerin görselleri akıllarında tutmaları sebebiyle iki siteniz arasında ilişki kuramazlarsa istediğiniz marka bilinirliğine sahip olamazsınız. Tasarımı yeni bir site olarak sunmak insanların sitenize girdiklerinden “yeni bir site” düşüncesine sahip olmalarına neden olurken aynı zamanda olumsuz geri dönüş almanızı da sağlar.

Mobil Site Öncelikli Olmalı

Mobil site ile masa üstü sitenin tamamen uyumlu olmasını sağlamak için öncelikli olarak mobil tasarımı yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Artık mobil tasarımlar da çok yüksek kullanıcı deneyimine ve yaratıcılığa sahip olsa da bir masa üstü ekranda yer alan ögeleri mobil cihaz ekranına sığdırmak asla kolay bir iş değildir. Eğer böyle bir tasarım yaparsanız menü sayısından tutun yerleşimine kadar mobil cihaza geçişte zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle daha etkili bir sonuç almak için mobil siteyi öncelikli olarak tasarlamak ya da planlamak akılda kalıcılık açısından da kolay kullanım açısından da önemli olacaktır.

Dokunmatik Ekranları Unutmayın

Mobil site tasarımında öncelikli olan elbette sitenin her ekran boyutunda etkili bir şekilde açılmasını sağlamak olsa da bu alanda kullanıcı deneyiminin önemini göz ardı etmemek gerekir. İnsanların mobil cihaz kullanım ve tıklama alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Mobil sitelerde tıklanabilir linklerin rahat görüntülenmesi ya da anlaşılması zordur. Bu yüzden mobil sitede tıklanacak linkler üzerine daha etkili hoover çalışmaları yapılması gerekir. Mobil site tasarımı yaparken ekranlarda açılan büyük menülerin kullanıcıyı rahatsız edeceğini düşünerek daha kullanışlı menü tasarımları yapmak kullanıcı deneyimini arttırmanızı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?