Minimalist Tasarımın SEO İçin Önemi

SEO Optimizasyonu

 Web sayfalarının günümüze geliş sürecine bakacak olursak aslında çok renkli ve zengin evreler geçirdiğini görebiliriz. SEO ve kullanıcı odaklı çalışmalarda her evrenin önemini vurguluyor.

Web sayfalarının tasarımları hep bir amaç doğrultusunda değişiyor. İnternetin günümüzdeki gibi çok yüksek hızlara çıkmadığı zamanlarda internet sayfalarının fotoğraf ve video gibi az görsel içeriğe sahip ancak metin yönünden zengin olduğunu görmek mümkün. Fazla veri içerem web siteleri düşük internet hızlarında yüklenmesi uzun süreceği ya da hiç açılmayacağı için internet sitelerinin bu yönde tasarlandığını anlayabiliyoruz. Bu internet teknolojisinin web sayfaları üzerindeki etkisini gösteriyor.

Tasarıma Kulak Verin

Teknoloji gelişirken tasarımı da yanına alarak gelişiyor ve ortaya hatları çok belirgin evreler çıkıyor. Bununla beraber arama motorlarının iyice kendilerinin göstermesi ile beraber ortaya arama motoru optimizasyonu çıktı. Durum böyle olunca web sitelerinin tasarımı ile beraber SEO uyumu da ön planda tutuluyor. Kendilerini arama motorlarında göstermek isteyen site sahipleri arama motoru optimizasyonu uyumuna dikkat etmek zorunda. Google için son derece önemli olan SEO uyumu site ziyaretçilerine optimum seviyede metin ve görsel içerik sunan ve minimalist tasarımlara sahip internet sitelerinin önünü açtı. Günümüzdeki internet sitelerinin bir çoğunun sade bir tasarıma sahip olmasının nedeni bu. Artık sadece göze hitap etmek değil kullanım kolaylığı sunmak, doğru ve güncel içeriğe sahip olmak da internet siteleri için son derece önemli.

 SEO’nun Gücünü Unutmayın

SEO uyumlu siteleri arama motorları daha iyi tarayabiliyor ve daha kolay anlayabiliyor. Bunun için yapılan düzenlemelere site içi seo yani “on-page seo” adı verilmektedir. Site içi arama motoru optimizasyonu için site üzerinde yer alan tüm sayfa ve kategorilerin arama motoru optimizasyonuna uyumlu olması gerekmektedir. Bu sayede arama motorlarında internet siteleri daha çok öne çıkmaktadır. Ayrıca kullanıcılar da arama motorlarında aradıkları anahtar kelimeyi en doğru içeriğe ulaşarak sonuçlandırmaktadır. Herhangi bir site içi içeriği kullanıcı deneyimini göz önünde bulunduran arama motorları aslında SEO uyumu ile bir bakıma internet siteleri daha kullanıcı dostu haline getirmeye çalışıyor. Bu sayede internet siteleri kullanıcılar için daha kullanılabilir oluyor. Günümüzde interneti her milletten, her yaştan ve her kesimden kişinin kullandığını düşünürsek aslında bu durum son derece önemli.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?