Milli İşletim Sistemi Pardus Hakkında

pardus

Pardus İşletim Sistemi Hakkında

Pardus İşletim Sistemi-Planlaştırılmış olan bu sistem 2003 yılında yapımına başlanmış ve ilk sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.
Pardus, ilk sürümünden kendi alt tabanını hiç bir “Linux” tabanından almayarak kendilerine özgün kararlarla alt yapıları kendilerine ait olmuştur. 2013 yılında yayınlanan Pardus sürümüyle artık Debian tabanlı olarak çalışmıştır. “TÜBİTAK” şirketiyle anlaşmadan sonra Pardus projelerini  Pisi yönetim sistemi, Çomar yapılandırma sihirbazı ve Yalı kurulum aracıyla güncelleştirmeye başlamıştır. Pardus 2013 sürümden başka bireysel konuda gelişerek kullanıcılarına yönelik resmi sürümlerde Kurumsal,Sunucu ve Fatih projesi olarak 3 sürüm yayınlamaktadır. Paket yükleyicisi olarak da “Synaptic” şirketini uygun görmüştür. Pardus’un geçmişine baktığımız zaman göre bileceğimiz gelişmeler sayamayacak kadar fazla. Öncelikle Pardus oluşturulurken dünyada ünlü değildi. 2005 yılındaki sistemde fazla gelişmiş olmadığından ve fazla kişi Linux işletim sistemleriyle iş yapmadıkları için tanınmak zor oluyordu.
Pardus İşletim Sistemi

Pardus’un gelişme yılları

2011 yılında Pardus işletim sistemine göz atarsak insanlara yeni güncellemeyle yeni Pardus sürümünün çıktığını anlatan bir mail gönderilerek dünyaya bir az mesaj göndere bilmişti. Kısa süreçte gelişimden sonra Debian tabanlı Linux kurulumuna başladılar. 2013 yılında kullanıcılarına yardım ve destek için TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş temalı site kuruldu. Bu sitede Pardus hakkında bilgiler,destek için daha güzel ve sade görünüme sahipti. Bu site onaylanan topluluk sitesi oldu. Pardus ilk defa Türkiye’de en iyi performanslı Linux sistemi oldu. Dünyada kısa süreçte Pardus işletim sistemine dair farklı videolar çekildi. Bu videolar Pardus işletim sistemine nasıl uygulamalar kurulur? ve tanıtım videoları oldu. İzlenmelerinden göründüğü gibi çok fazla kişi Pardus işletim sistemine merakla bakıyor. 19 Haziran 2012 yılında Ahmet Kaplan (“ULAKBİM” Başkanı) ve Pardus Proje Yöneticisi olan Abdullah Erol hedeflerinin nerede olduğunu ve yeni gelişmeleri açıklayacak bir basın toplantısı oluşturdular. Abdullah Erol’un Pardus işletim sisteminin proje yöneticisi olduğu basında öğrenildi. Toplantıda Fatih projesini akıllı tahtalarda kullanılacağını ve yeni kurumsal sürüm hazırlanağını mobil sürümlerde geliştirileceğini özetle söylediler.
Pardus İşletim Sistemi

Pardus’un Projeleri

Çomar- Sistemin düzgün çalışması için donanım,ağ,kullanıcı ayarlarını üst düzey seviyyede otomatik yapılandırılması için sağlanmıştır. Yönetimsel Yapılandırma Aracı olarak geçiyor.
PİSİ- Python sistem dilinde yazılan “Paket Yükleyicisi” sistemidir. İnşa etme, kurulum, kaldırma ,yükseltme ve diğer işlemleri daha kolay yapmak için hazırlanmıştır.
Pardusman- Pardus paket depolarında hazırlanan işletim sistemleri ve uygulamaları otomatik olarak .iso uzantılı dosyasına çevirmeye yarar.
Ekran Ayarları Uygulamaları-  Ekran kartı sürücülerinin güncel tutmasını ve monitör ayarlarını en iyi performansa ayarlamak için kullanılır.
Panda- Ekran kartları NVIDIA ve ATI ekran kartları için sürücülerini güncel ve eski sürümlerine geri getirmek kullanımı için kurulmuştur.
Pardus işletim sisteminin sürümleri:
Pardus 1.0
Pardus 2007, Pardus 2007.1, Pardus 2007.2, Pardus 2007.3
Pardus Kurumsal 1
Pardus 2008, Pardus 2008.1, Pardus 2008.2
Pardus 2009, Pardus 2009.1, Pardus 2009.2
Pardus 2011
Pardus Kurumsal 2
Pardus 2011.1
Pardus 2011.2
Pardus 1.1
Pardus 1.2
Pardus Etap Sürümü
Pardus 17.1
Pardus 17.2

Katıldığı Etkinlikler

Pardus Googlenin staj ve kendini geliştirme gençlere katkı sağlamayı yapmak için yaptığı etkinlikde Google Summer of Code’a 2008 ve 2009 yıllarında 2 kere katılmıştır. Bu etkinliğe ilk Pardus katılmıştır.
CeBIT  Eurasia Bilişim Fuarı
Pardus en çok katıldığı organizasyonlarda biri olmuştur. 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013 ve 2014 yıllarında katılmıştır.
ICT Summit Now Bilişim Zirvesi
Sadece 2014 yılında bu etkinliğe katılmıştır.
Bilişim TBD 31.Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX Ankara Bilişim Fuarı
Bu etkinlikte Gümüş sponsorlukla katkıda bulunarak Pardus standı kurmuştur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?