Marka Konumlandırma ile Satışları Arttırın

marka konumlandırma 1

Ürün  veya hizmet fiyatlandırma ile ilgili pek çok değişken vardır. Firmalar marka konumlandırma çalışmalarında doğru fiyatlama için de çalışır.

Doğru bir marka konumlandırma ile yüksek fiyatı müşterilerinize anlatabilir hatta onları ilginç yöntemlerle ikna edebilirsiniz. Risk olarak algılanan ve KOBİler tarafından çok fazla tercih edilmeyen bu yöntemi uygulayan çok sayıda firma vardır. Yüksek fiyatlandırmanın sorun olmadığını ancak önemli olanın bu fiyatlandırmanın nasıl lanse edildiğini öğrenen firmalar bu sayede yeni bir konumlandırma deneyebilirler.

Kendinize Güvendiğinizi Gösterin

Güven, yüksek fiyatlandırmayı kabul ettirmek için mutlaka sahip olunması gereken bir özelliktir. Fiyatınızın yüksek olduğunu dile getire müşterilerinize daha uyun fiyatlı alternatifleri gösterebilirsiniz. Bu oldukça şaşırtıcı gelebilir ancak kendine güvenen bir firma duruşu ile bu yönlendirme soru işareti yaratacaktır. İnsan satın almalarında etkili olan şeyin fiyat değil fiyat/performans olduğunu bu yönlendirme sayesinde görebilir. Sizin yüksek fiyatlandırma açıklamanız daha kaliteli, performanslı ya da işlevsel bir ürün olduğu sürece yönlendirmelerinizi yaparken çekinmenize gerek yoktur.

Satın Alınan Sadece Ürün Değil

Bu bakış açısını doğru bir şekilde aktarabilirseniz oldukça başarılı geri dönüşler alabilirsiniz. İnsanlara zamanın çok daha değerli olduğunu ve satın alınamayan bir değer olduğu için kaybedilmemesi gerektiğini anlatabilirsiniz. Bir bulaşık makinesi için örnek vermek gerekirse bu ürünün saatlik kullanım başına maliyeti 10 TL elde yıkamanın maliyeti ise 5 TL olduğunda insanların saatlik Iş gücü maliyetini hesaplamadığını biliriz. Saatlik iş gücü hesaba eklendiğinde kazanan her zaman bulaşık makinesi olacaktır. Bu bakış açısını doğru bir şekilde aktararak ürün değil, zaman ve enerji satın alındığını göstermek gerekir.

Yargılamayın

Fiyatlandırma ile ilgili tüm çalışmalarınız müşterilerinizi ikna etmek üzerine kurulu ancak iyi bir marka konumlandırma için bunu anlayışla yapmalısınız. Fiyatlardan şikayet eden müşterilerinize anlayışlı davranın. Piyasada sizin ürün ve hizmetlerinizden daha ucuz olan seçeneklerin olduğunu kabul etmeniz önemlidir. Ancak bunun yanı sıra yukarıda da bahsi geçen durumları net bir şekilde aktarmanızda fayda olacaktır. Müşterilerinizle çatışmanız onların size karşı cephe almasını sağlar. Anlayışlı olmalı, kampanyalarınızdan ve indirimlerinizden bahsetmelisiniz. Onların yanında durursanız yüksek fiyatlamanızı daha kolay kabul edeceklerdir.

Dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi ile her şeyin mümkün olabileceği dünyada adımları doğru atmak önemlidir. Web tasarım, sosyal medya ve SEO çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?