Marka Konumlandırma Hakkında Merak Edilenler

marka konumlandırma

Yeni bir marka için geliştirilen farklı stratejiler vardır. Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama stratejileri ile birlikte yapılan marka konumlandırma için değişen trendleri takip etmek gerekiyor.

Marka konumlandırma çalışmaları için öncelikle markanın pazarının ve pazar stratejisinin belirlenmesi gerekiyor. Markanın yerel bir pazara mı yoksa daha büyük ölçekli bir pazara mı hizmet edeceğine karar vermek konumlandırma çalışmalarının şeklini belirliyor. Mahalle sınırları içerisinde hizmet vermeyi planlayan işletmelerin bile bulundukları şehir içerisinde tanınmaları ve tercih edilmeleri için dijital pazarlama yöntemlerine başvurması gerekiyor. Yerelden genele doğru değişen hedef kitle ve pazar analizlerinde  strateji hacimleri de gelenekselden dijitale doğru artış gösteriyor.

Yol Haritanızı En Baştan Belirleyin

Dijital pazarlama hataya yer olmayan ve doğru ilerlemesi gereken stratejiler bütünüdür. Arama motorları odağında ilerleyen dijital pazarlama stratejilerinden kısa sürede agresif olmak değil uzun sürede istikrarlı olmak gerekir. انخيل هيرنانديز Bu yüzden firmaların haritalarını belirlemeleri önemlidir. موقع العاب İşe başlanılan ilk heyecanla agresif bir dijital pazarlama veya SEO çalışması yürütmek bu çalışmayla birlikte artan iş yoğunluğu ile dijital pazarlamayı askıya almak veya yavaşlatmak uzun vadede yeni kitlelere ulaşma isteğinizin önünde engel oluşturacaktır. Tüm gücünüzle pazara girme niyetiniz varsa bu planı yaparken pazarlama hamlelerinizi belirli bir standartta azaltarak istikrarlı noktaya getirmeniz doğru olacaktır. Aksi takdirde birkaç aylık agresif bir çalışma sitenizin uzun vadede değer kaybetmesini garantileyecektir.

Sadakat Yaratmanın Önemi

Geleneksel pazarlama da müşterilerin birden fazla alışveriş yapmasını sağlamanın yöntemi yüksek müşteri memnuniyeti sağlamaktan geçer. Bu memnuniyeti sağlamak için yapılması gereken geleneksel pazarlamada satış öncesi ve sonrasında etkili bir hizmet sunmaktır. Dijital dünyada yükselen bir satış trendi yakalamak için müşterilerin tekrar tekrar siteyi ziyaret etmesi önemlidir. Bunu sanal bir ortamda iyi bir müşteri memnuniyeti vererek sağlamak mümkün değildir. Dijital dünya insanların istedikleri her ürünün farklı çeşitlerine kolayca ulaşmalarını sağladığından dolayı akılda kalıcı olmak için daha çok çabalamak gerekiyor. Bu noktada kitlelerin sorularını cevaplamak, doğru yönlendirmeler ile tekrar siteye girmelerini sağlamak gibi stratejik hamleler yapmak pazarda rekabet etmek açısında büyük önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?