Kurumsal Kimlik ve Logo Tasarımı

kurumsal kimlik

Bir marka oluşturmak için mutlaka markaya, kitleye, rekabet durumuna ve içeriğe göre kurumsal kimlik tasarımı yapılması gerekir.

Markaların piyasada başarılı bir şekilde konumlanması için yapılması gereken bu tasarımların ciddiyetle ve dikkatle hayata geçirilmesi önemlidir. Kurumsal kimlik ve logo tasarımlarının hem farklı alanlarda uygulanabilir olması hem de doğru mesajı vermesi önemlidir.

Kitleyene Verilecek Mesaj

Hedef kitle kurumsal kimlik tasarımlarında çok önemlidir. Kurumsal kimlik çalışmalarının en önemli unsuru olan logo da bu noktada öne çıkmaktadır. Kitlenizi belirlemeden bu tarz bir tasarım yapmanız doğru olmayacaktır. لعبة حظك اليوم Kitle hedeflemede dikkat edilmesi gerekenler cinsiyet, yaş, lokasyon, ilgi alanı, eğitim seviyesi gibi unsurlardır. Bunları doğru bir şekilde belirledikten sonra yapacağınız çalışmalarda çok ciddi hatalar yapmazsınız. Kadınlara yönelik bir tasarımda erkeksi unsurlar kullanmamanız gerektiğini bu analizlerle anlarsınız. Verileri biraz daha değerlendirecek olursanız eğitim seviyesi ve ilgi alanı verileri üzerinden çalışma yaparak mesajınızı daha net bir şekilde verebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Belirleme

Markaların ihtiyaçlarını belirlemeden sadece hedef kitle odaklı çalışması yapılan en büyük yanlışlar arasında yer almaktadır. Bu yanlışların önüne geçmek için mutlak suretle firma ihtiyaçlarını belirlemek gerekir. Markanız yeni mi yoksa eski bir marka için canlılık mı yaratmak istiyorsunuz? Mevcut logonuzda sizi rahatsız eden noktalar neler? العاب كرة قدم اون لاين Logoda ufak tasarımsal değişiklikler mi yapılacak yoksa yeni bir logo ile kurumsal kimlik tasarımını tamamen değiştirecek misiniz? Bu sorulara elindeki tüm pazarlama verilerini kullanarak cevap verdikten sonra en doğru değişikliği yapmak mümkün olacaktır.

Rakipleri Es Geçme

Bir tasarım yaparken özgün olmak ve hiçbir markayı anımsatmamak çok önemlidir. Özellikle pazara yeni giriş yapan firmalar kendilerinden daha eski markaları bir noktaya kadar örnek almalı ama tasarım açısından özgün olmalıdır. Bunun aksi bir davranış ile benzer unsurlar içeren kurumsal kimlik çalışmalarını tercih etmek yanlıştır. casino 888 login İnsanlar benzerliği fark eder ve sizin markanız için “X markasına ne kadar benziyor” şeklinde bir yorum yapabilirler. Bu durum sadece rakip markanızın işine yarar ve onların bilinirliği ile akılda kalıcıklarını arttırır. Kurumsal kimlik çalışmalarında rakipleri analiz etmek sadece kitlenizin isteklerini görmeniz açısından fayda sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?