Kullanıcı Deneyimi ile Kullanıcı Kaybetmeyin

Kullanıcı Deneyimi

İnternetin rekabet oranı düşünüldüğünde kullanıcı deneyimi bir kez daha öne çıkmaktadır. Artık yatırımcıların değil kullanıcıların tercihinin önemli olduğunu kabul etmek gerekmektedir.

Uzun dönem rakipsiz bir şekilde internet dünyasında varlığını sürdüren siteler rekabet ortamında kaldıklarında kullanıcıların tercih etme şansı doğdu. Bu şans ile birlikte kolay kullanılan, akıcı ve ilgi çekici siteleri tercih etmeye başladı. Kötü bir kullanıcı deneyimi ile ziyaretçilerinizi kaybedersiniz ancak iyi bir UX tasarım ile geri dönüşlerini arttırabilirsiniz.

Tasarım Odağınızda Olsun

Tasarım kullanıcıların siteyi 2. Kez ziyaret etmesinde oldukça etkilidir. Performans ile birlikte sunulan güçlü ve dikkat çekici bir tasarım sitenin tekrar tekrar ziyaret edilmesini sağlar. Sitenin tasarımının görsel olarak kullanıcılara hitap etmesi kadar performansı da olumsuz yönde etkilememesi önemlidir. Görsel açıdan çok şık olan bazı tasarımlar ne yazık ki doğru yazılımların ve kodların kullanılmaması ile siteler çok yavaş olabilir. Görselleri ya da içerikleri yüklenmeyen bir web sitesini aynı kullanıcıların yeniden ziyaret etmesi mümkün değildir. Bu yüzden sitenin görselliğini tasarlarken hızlı açılmasını ve kullanım kolaylığı sunmasını sağlamak gerekir.

Özgün Olun

SEO’nun, pazarlamanın, içerik stratejisinin veya sosyal medyanın fark etmeksizin en önemli gereksinimi yapılan her çalışmanın özgün olmasıdır. Kopyalanan her şey günün sonunda ortaya çıkar ve marka imajına zarar verir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar içeriklerinizin daha önce başka bir yerden alındığını fark ederse size olan güvenleri sarsılır. Bu durum aynı zamanda kullanıcıların içeriğin çıkış noktası olan siteye yönlenmesini de sağlar. Rakiplerinize fayda sağlayacak, sizi arama motorunda geriye düşürecek özgün olmayan bir içerik kullanmak yerine hiç içerik kullanmamanız daha yararlı olur.

Web 2.0’ı Yaşatın

Web 2.0 kullanıcıların siteler ya da içeriklerle etkileşime girmesi sağlanmıştır. Bu insanların zaman geçirdikleri platformlarla bağ kurması platformu tekrar tekrar ziyaret etmeleri anlamına gelmektedir. Sosyal medya platformlarının başarılı olmasının temelinde kitlenin içerik üretebilmesi yer alır. Bu yüzden dolayı kitle ile iletişim kurulabilecek dinamiklerin web sitesinde yer almasını sağlamak, sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak iletişim kanallarını güçlendirmek önemlidir. İnsanların web sitesinde dolaşırken beğendikleri içerikleri kolayca paylaşmaları, yorum yapabilmeleri bu bağların güçlenmesi açısından önemlidir ve mutlaka sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?