Kullanıcı Deneyimi Analizi Nasıl Yapılır?

kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi ile ilgili geliştirmeler artık arama motorları tarafından da destekleniyor. Bu destek site sıralamalarına da etki ediyor.

Google sitelerin SEO değerlerini belirlerken ziyaretçilerin siteden hemen çıkış oranlarına ve sayfada kalma sürelerine dikkat ediyor. Yayınlanan her güncelleme UX çalışmaları için yönlendirme yaparken bu yönlendirmelerin sitelere de artı değer katmasını hedefliyor.

Kullanıcı Deneyimini Gözlemleyin

Sitenizin istatistiklerini incelediğiniz zaman kullanıcıların ne zaman mutlu olduğunu ne zaman sitenizde olmaktan rahatsız olduğunu rahatlıkla gözlemleme şansı elde edersiniz. Site istatistikleriniz size çok fazla bilgi verdiğinden dolayı site geliştirmelerini yapmadan önce bu istatistikleri mutlaka değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın. İstatistiklerinizi incelerken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar kullanıcıların çıkış yaptıkları sayfalar ve çıkış süreleridir. Kısa sürede çıkış yapılan sayfalarda UX açısından sorun olduğundan rahatlıkla emin olabilirsiniz. Bu bilgileri bulurken hemen çıkış oranı ile siteden çıkış oranı arasındaki farkı bilmeniz daha faydalı olacaktır aksi takdirde oldukça yanlış bir analize sahip olabilirsiniz. Çıkış oranı yüksek olan sayfaları incelediğinizde sayfalarınızında 404 hatası, görsel hatası, kırık link hatası gibi sorunlar olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte pop-up penceler ve yavaş açılan sayfalarda siteden çıkış kolayca çıkış yapılan sayfalar arasında yer alır. Kullanıcı deneyiminin düşük olduğu sayfaları belirlerken kendi sayfa gezinme ortalamanızdan da yararlanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcınızın sitenizde gezinme süresi ortalama 15 dakika ve sayfalarda geçirdiği süreler de ortalama olarak 2 dakika. Bu filtreleme ile 2 dakikanın altında kalan sayfaları filtreleyerek bu sayfaları da UX açısından değerlendirebilirsiniz.

Tespit Edilenler İçin Çözüm Önerileri

Siteniz için yaptığınız kullanıcı deneyimi çalışmalarında elde ettiğiniz verileri doğru bir şekilde analiz ederseniz UX için başarılı adımlar atabilirsiniz. Sitede ortaya çıkan hataların odağında teknik ve tasarım odaklı hatalar olduğunu zaten gözlemlersiniz. İnsanları siteden çıkmaya zorlayan bu hataları ortadan kaldırdığınız zaman elinizde sadece hem görsel hem de yazılı içerikleriniz kalır. İçeriklerinizin kalitesini, güncelliğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Sayfanızda eğer yorum varsa yorumları iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Ürün ve hizmetlerinizi etkili bir şekilde anlatan özgün içeriklere yer verin ve UX için başarılı bir çalışma yapmış olun. Tüm bu analiz ve düzenleme çalışmalarını profesyonel bir şekilde yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?