Kullanıcı Arayüzü Nedir?

kullanıcı arayüzü

İnternet dünyası 90’lı yılların başından bu yana hayatımızdaki yerini ve rolünü giderek artırmaktadır. Gelecekte ise bu durumun devam etmeme gibi bir imkanı şimdilik bulunmuyor.

Teknolojik gelişmeler ile beraber uzmanlık konuları yeniden anlam kazanıyor. Bazı uzmanlıklar yollarına bölünerek devam etmek zorunda kalırken yeni yeni bazı uzmanlık dalları ortaya çıkmaya başlıyor. Günümüzde hayatımıza gelişen teknoloji ile beraber girmiş bazı terimler var. is ivermectin absorbed through skin Özellikle son yıllarda çok duyduğumuz UX ve UI bunlardan ikisi. UI, user interface yani kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir ve bugünün teknolojisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Kullanıcı Arayüzü Nerelerde Karşımıza Çıkar?

Cebimizdeki akıllı telefonun ekranında yer alan hemen hemen herşey, oyun konsolumuzun menüsü, bilgisayarımızın masaüstü ve diğer kısımları yani ekranı olan ve etkileşime geçebildiğimiz hemen hemen her şey kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ekranda yer alan tuşların şekli, büyüklüğü, rengi gibi şeylere tasarımcılar karar vermektedir. Arayüz tasarımı denince akla mizanpaj, renk tercihler, buton şekilleri, alanlar arasındaki mesafe gibi grafiksel etmenlerin bir araya geldiğinde ortaya çıkan tasarım kullanıcı arayüzüdür. ivermectin treats what worms Eskiden pek önemsenmeye bu tasarım özellikle akıllı telefonların bu denli yayılması ile beraber çok önemli bir hal almıştır. Sürekli arayüz ile etkileşim halinde olan kullanıcılar bir sitenin arayüzünde bir şey bulamadığında ya da karmaşık hissettiğinde anında o siteden ayrılmaktadır.

Kullanıcı Arayüzünün Önemi

Ekranın arkasında yer alanlar ne kadar mükemmel olursa olsun kullanıcının gözüne çarpmadığı sürece hiçbir etkisi olmamaktadır. Bu yüzden en az programın ya da internet sitesinin iç yüzü kadar kullanıcıya dönük bölümü de mükemmel olmalıdır. Başarılı bir arayüz tasarımı özellikle rekabetin inanılmaz boyutlara gelmiş olduğu internet ortamında büyük avantajlar sağlamaktadır. Kullanıcılar arayüzün ne kadar başarılı olduğunu düşünürse işin arka tarafında yapılan çalışmanın da o kadar başarılı olduğunu düşünmektedir. Kullanıcılar tasarımını sevdikleri sitede daha fazla vakit geçirme eğilimi gösterirken arayüz açısında başarısız siteleri bir daha ziyaret etmemektedir. Arayüz tasarımı ile hayatımıza giren kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi gibi terimleri de son zamanda sıkça duymaktayız. Bu kavramlar genel olarak kullanıcı arayüzünün kullanıcılara sundukları diyebiliriz. ivermectin 12 mg dosage use

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?