Kısa Link ve Hot Link Nasıl Engellenir? 20-18

Kısa Link ve Hot Link Nasıl Engellenir? 20-18

Kısa bağlantı yani kısa link kavramı çok basittir. İnternet’te bir görüntü bulup görselin URL’sini doğrudan sitenizde kullanabilirsiniz. Bu resim web sitenizde görüntülenecek ancak orijinal konumdan sunulacak. Bu, kısa bağlantıdan sitenin bant genişliğini kullandığı için aslında hırsızlıktır. Bu büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak çok fazla maliyet yaratabilir. Yulaf ezmesi harika bir örnektir. Huffington Post, birden fazla görüntüden oluşan bir karikatürünü sıcak bir şekilde birbirine bağladı ve 1.000 dolarlık bir faturaya damgasını vurdu. Telif söz konusu olduğundan dolayı seçtiğiniz fotoğraflara, videolara ve diğer formatlı görselleri dikkatli seçmeniz gerekiyor. Genellikle arama motorlarının uygulamalarında mesela Google ve Opera gibi yüksek düzeyli arama motorlarında “Bu Görsel Telif Hakkına Neden Olabilir” gibi yazılar yazıyorlar. Genellikle web sitelerinde çok nadir görülen bu durum bazen davaya yönelik durumlar ortaya çıkarıyor. O zaman ise web site yöneticisi zor durumda kalıyor. Çünkü, kullandığı resim bir kişiye ait ve bu kişi bu fotoğrafın sahibi olduğundan dolayı web site sahibi kötü duruma düşüyor.

Hot Link Önleme

Apache’de Hot Link Önleme

Apache’de hotlink’i önlemek için .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.

 

RewriteEngine on

RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $

RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ Http (s)?: // (www \\.)? Alanadı.com [NC]

RewriteRule \\. (Jpg | jpeg | png | gif) $ http://dropbox.com/hotlink-placeholder.jpg [NC, R, L]

İkinci satır, izin verilen yönlendireni tanımlar, doğrudan resme bağlantı vermesine izin verilen site, bu sizin gerçek web siteniz olmalıdır. Birden çok siteye izin vermek istiyorsanız, bu satırı çoğaltabilir ve yönlendireni değiştirebilirsiniz. Daha karmaşık kurallar oluşturmak istiyorsanız, bu htaccess hotlink koruma oluşturucusuna bir göz atın.

 

NGINX’te Hotlink’i Önleme İşlemi

NGINX’te hotlink’i önlemek için, sadece aşağıdaki kodu config dosyanıza ekleyin.

 

location ~. (gif | png | jpe? g) $ {

valid_referers blocked ~ .google. ~ .bing. ~ .yahoo alanadı.com * .alanadiniz.com;

if ($ invalid_referer) {

return 403;

}

}

CDN’de Hotlink’in Önlenmesi

Resimlerinizi bir CDN’den sunuyorsanız, kurulum biraz farklı olabilir. İşte popüler CDN sağlayıcıları ile bazı kaynaklar.

 

KeyCDN ile hotlink koruması

Cloudflare ile Hotlink koruması

MaxCDN ile hotlink koruması

Yazının Devamı

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?