Ininal kart önemli finansal beceriler kazandıran yeni API’ını tanıttı

ininal api platform görsel 696x392 1

Ininal kart, geliştiriciler ve firmalar için önemli finansal beceriler kazandıran yeni API’ını tanıtt.

Ininal kart, en kullanışlı finansal teknoloji servislerini içerdiği API uygulamasını tanıttı. Türkiye’de ve Avrupa’da ileri gelen finansal teknoloji girişimlerinden birisi olan ininal, yazılımcıların ve şirketlerin kullanması için çeşitli finansal becerileri kazandıran API uygulamasını kullanıma sundu.

Peki nedir bu Ininal?

Ininal kart, MasterCard’ın alt kuruluşu bir kart markasıdır. MasterCard’ın geçtiği her yerden alışveriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden, kasaptan, manavdan, marketten yani kredi kartının geçtiği her yerden alışveriş yapabilirsiniz. Ininal kartın en büyük avantajı yaş sınırının olmamasıdır.

ininal ilk API’ını 3 yıl önce Groupama, Samsung ve Pfizer gibi şirketler ile paylaşmaya başlamıştı. İlerleyen zamanlarda Sinemia, BiTaksi ve Manibux gibi Türkiye’nin önemli girişimleriyle de API’ını paylaşmıştı. Yeni yayınlanan developer.ininal.com portalında ise ininal kullanmak isteyen firmalar ve geliştiriciler ile çapını daha da büyütmeyi hedefliyor.

1 milyondan fazla kullanıcı hesabı barındıran, 2 milyonun üzerinde ön ödemeli MasterCard satan ve 600.000’den fazla aktif kullanıcısı olan ininal’ın CEO’su Ömer Suner, finansal servislerde API paylaşmanın önemini şöyle özetliyor;

 

Finansal servisler genellikle regülasyonlara ve zorunlu işletme lisanslarına tabi olup dışarıdan erişime kapalı servisler olsalar da, bankacılık servislerine dışarıdan erişim sunan API’ler şu anda Avrupa’da ve Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Avrupa Ödeme Sistemleri Kanunu (PSD2), finans kuruluşlarının zorunlu olarak API’lerini kullanıma açmalarını ve finansal işlem becerilerini herkesle açıkça paylaşmaları gerektiğini öne sürerken, bazı bankalar şimdiden bu düzenlemeye ithafen kendi API’lerini yayınlayarak bu yeni düzenlemeye hazır olduklarını iddia ediyorlar.

Amacımız herkese aynı ayrıcalıkları sağlayarak güvenilir ve uygun maliyetli finansal çözümler yaratmalarına yardımcı olmak. Böylece şirketler API’larımızı kullanarak riskli konularla uğraşıp odaklarını dağıtmadan esas işlerine ve büyümeye konsantre olabilecekler.”

ininal CTO’su Barış Alayoğlu ise “ininal’ın ilk günden itibaren microservices mimarisiyle geliştirildiğini ve sunulan API’ın daime güncel yetenekler kazanacağını” söylüyor.

Şu an kullanıma sunulan API’ın özelliklerine ek olarak hesaptan para çekme, fatura ödeme, müşteri ve kart bilgileri güncelleme gibi özellikleri de yakında geliştiricilere açacaklarını dile getiriyor.

Eğer finansal servislerle ilgili yazılımlar geliştiriyorsanız hemen developer.ininal.com adresindeki kayıt formunu doldurarak ininal API servislerine erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?