Influencer Marketing Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Influencer Marketing

Son dönemde karşımıza çıkmaya başlayan pazarlama stratejilerinden birisi de influencer marketing ve pek çok terimle birlikte bu da büyük bir soru işareti.

Bu terimin tam bir Türkçe karşılığını belirtmek çok zor olsa da etkin pazarlama ya da etkileyici pazarlama demek mümkün. Bu pazarlama türünün hedefi pazarın bütününü ya da belirli bir kısmını etkilemek yerine toplum üzerinde etkili olmaya çalışmasıdır. Toplum üzerinde etkisi olan kişiler potansiyel alıcıların ya da müşterilerin kararlarını etkileyerek yönlendirme yapmasına influencer marketing diyebiliriz. Bu kişilerin içerikleri bazı durumlarda virallik de içerebilmektedir. Günümüzde kişilerin satın alma süreçlerinde karar mekanizmalarını etkileyebilecek çok fazla etmen var. Karar verme aşamasında internette yazılan yorumlar, incelemeler ve kullanıcı deneyimleri çok etkili oluyor. Markalarda bu süreçte potansiyel müşterilerine ulaşarak  kararlarında etkili olabilmek için influencer ya da kanaat önderi diyebileceğimiz kişileri kullanıyor. Bu kişiler aracılığı ile düzenlenen pazarlama kampanyalarına influencer marketing adı veriyor.

İnfluencer Marketing artık günümüzün reklam pazarlama stratejileri arasında kendine ciddin anlamda yer edinmeye başladı. Bu Pazarlama stratejisi insanlar için doğallığın yanı sıra kitleye direk reklam hissi uyandırmadığı için aslında rahatsız etmiyor. Bu yüzden tercih edilen pazarlama stratejilerin başında geliyor. Eğer influencer marketing hizmeti satın almak istiyorsanız. CCMediaHouse.com sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Önemi Oldukça Büyük

Günümüzde ihtiyaç duyduğumuz veriye çok rahat bir şekilde ulaşabilmekteyiz ve az ya da çok değeri ne olursa olsun ihtiyaç duyabileceğimiz veya satın alabileceğimiz en herhangi bir şey hakkında bilgi alma opsiyonuna sahibiz. Benzer özelliklere sahip farklı markalardaki ürünler için genel olarak kullanıcı deneyimlerinden yararlanmak veya ürünlerin diğerinden eksik noktası öğrenmek sadece bir dakikalık iş haline gelmiş durumda. Markaların bu kadar çok veri arasından yalnızca reklam ile ön plana çıkması oldukça zor. Kullanıcıların karar verme aşamasında etkili olabilmek için ağızdan ağıza pazarlamanın dijital versiyonu olarak kabul edebileceğimiz influencer marketing sürece dahil oluyor.

 

Uygulanması Kolay

Yüksek etkileşime sahip kişiler tarafından hedef kitleye ulaşma, bu kitlenin fikirlerine yön verme ve etkileşime sahip kişilerin güvenirliği sayesinde markaya güven sağlama ya da ürünler hakkındaki olumlu yorumlar üzerinden potansiyel müşterileri ürünlere yönlendirme gibi adımlar ile influencer marketing kampanyası yaratabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar markanızı hiç bilmese ve daha önce hiç kullanmamış olsa bile influencer kişi sayesinde bir güven duygusu oluşturacak ve markanızı denemeye ilgi duyacak. Bunun gibi bir çok kişi influencer marketing sayesinde daha önce denemediği ürünlere bir şans vermekten çekinmiyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?