İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır? 20-7

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır? 20-7

Ve elbette, iki faktörlü kimlik doğrulamayı unutamayız! Parolanızı ne kadar güvende olursa olsun, her zaman birisinin onu keşfetme riski vardır. Çünkü, yüzlerce kişi her gün bir liste oluşturarak brute force yolu ile şifre kırmayı düşünüyor. Elbette, bir zaman sonra sallama ile bulacak. İki faktörlü kimlik doğrulama, yalnızca oturum açmak için şifrenizi değil ikinci bir yöntemi de kullanmanız gereken 2 adımlı bir işlemi içerir. Genelde bir metin (SMS), telefon araması veya zamana bağlı bir kerelik şifre (TOTP) gönderilme zamanı üçüncü şahıs tarafından korunuluyor. Çoğu durumda, bu, WordPress sitenize kaba kuvvet saldırılarını önlemede % 100 etkilidir. Neden mi? Çünkü saldırganın hem şifreni hem de cep telefonunuzu kullanması neredeyse imkansız.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İki faktörlü kimlik doğrulama söz konusu olduğunda gerçek iki bölüm var. İlk olarak, web barındırma sağlayıcınızla birlikte sahip olduğunuz hesap ve gösterge tablonuz var. Birisi buna erişirse, şifrelerinizi değiştirebilir, web sitelerinizi silebilir, DNS kayıtlarını ve her türlü korkunç şeyi değiştirebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulamanın ikinci kısmı, gerçek WordPress kurulumunuz ile ilgilidir. Authy, indirip kullanabileceğiniz resmi bir WordPress eklentisine sahiptir. Ücretsiz planları aylık 100 yetki ile sınırlıdır, ancak ücretli planları sınırsız kullanıcı ve yetkilendirmelerle birlikte makul bir 0,09 $ / aylık düzeyinde fiyatlarla başlıyor.

Google Authenticator eklentisinden tamamen ücretsiz bir seçenek arıyorsanız harika bir alternatif. Ayrıca sınırsız sayıda kullanıcıya izin veriyor. Yüklendikten sonra kullanıcı profilinize tıklayabilir, aktif olarak işaretleyebilir ve yeni bir gizli anahtar oluşturabilir veya QR kodunu tarayabilirsiniz.

Ardından, telefonunuzdaki ücretsiz Authenticator Uygulamalarından birini kullanabilirsiniz. Aşağıda bulunan sistemler QR Code tarama işlemini yapabiliyor.

Android Google Authenticator Uygulaması

iPhone Google Authenticator Uygulaması

Windows Phone Authenticator Uygulaması

Bunu etkinleştirdikten sonra, normal şifrenizin giriş yapmasını ve telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasından gelen kodu gerektirecektir. Şimdi WordPress giriş sayfanızda görünen ek bir alan göreceksiniz. Ayrıca, bu eklenti, daha önce bahsettiğimiz WPS Gizle giriş eklentisi ile tamamen uyumludur.

Bu nedenle, iki faktörlü kimlik doğrulamasından yararlanmayı unutmayın, WordPress güvenliğinizi artırmanın kolay bir yolu olabilir.

Yazının Devamı

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?