İçerik Pazarlama Stratejisi Nedir?

içerik 1

İçerik pazarlama stratejisi sitelerin başarı bir içerik stratejisine sahip olduktan sonra atmaları gereken en önemli adımlardan birisidir.

Web siteniz varsa ve amacınız kullanıcı ya da ziyaretçi elde etmekse kendinizi doğru bir şekilde ifade etme zorunluluğunuz vardır. Bu zorunluluk size bazı şeyler yapmak zorunda bırakır. Bunlardan birisi ev belki en önemlisi de içerik pazarlama stratejisi olarak bilinir.

Pazarlamanın Farkını Bilin

İçerik pazarlama stratejisinin temelinde web sitelerinin hedef kitlesi vardır. Strateji hazırlarken hedef kitlenin iyi analiz edilmesi çok önemlidir. Çünkü bu strateji dahlinde hazırlanacak olan içerikler doğrudan kitle çekme ve etkileşim sağlama odaklıdır. Hedef kitlenin ilgi alanında bulunan, sorularını cevaplayan ve paylaşmalarını sağlayacak kalitede içerikler sunma stratejinin en temel görevidir. İçerikler aracılığı ile sizinle etkileşime giren kullanıcılar bir şekilde sizin pazarlama stratejiniz sayesinde etkileşim kurduklarını düşünmez. Bu düşüncenin var olmaması da müşteri-marka sadakati açısından çok önemlidir. Hedef kitleniz fayda elde ettiğini, bilgi sahibi olduğunu ve bu şekilde hizmet aldığını düşündüğü zaman sizi takdir eder ve markanıza karşı bağlılık geliştirir. Bunu elde etmek içerik pazarlama stratejisi için temeldir.

İçerik pazarlama stratejisi içerisinde blog yazıları, site içerikleri, ürün ve kategori tanıtımları, sosyal medyada paylaşılan içeriklerin hazırlanması ve SEO çalışmaları yer alır. İçerik stratejisi ile en temel fark ise pazarlama stratejisinin belirli bir hedef kitleye yönelik olarak ilgi çekme amaçlı yapılmaktadır. Bir haber sitesinde onlarca kategori ve haber bulunur. Tüm sitede var olan haberler bir içerik stratejisi ile seçilir ve eklenir. Yaşam kategorisi altında özelleştirilen içerikler ise içerik pazarlama stratejisinin ürünüdür.

İstikrar İçin Üretmeyin

İçerik pazarlama stratejisi dahilinde olsun ya da olmasın istikrarlı içerik üretimi çok önemlidir. Ancak bu noktada yapılan çok temel bir hata vardır.Web sitesi sahipleri ya da yöneticileri istikrar bozulmasın diye sürekli içerik yayınlamaya çalışır. Bu içerik pazarlama stratejisi için yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Sürekli kaliteli ve dikkat çekici bir içerik ortaya çıkarmak emek ve zaman ister. Sırf içerik yayınlamak için hazırlattığınız ve hedef kitlenizi asla çekmeyen yazılar sayesinde etkileşim almak bir kenara dursun ters tepki almanız çok olasıdır. Bile bile lades dememek için öncelikle altından hakkını vererek kalkacağınız bir içerik stratejisi oluşturun. Sonrasında ise özelleştirilmiş alanlar ve kitleler için içerik pazarlama stratejisi hazırlayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?