HTTPS SSL Sertifikası Ne İçin Gerekiyor? 20-8

HTTPS SSL Sertifikası Ne İçin Gerekiyor? 20-8

WordPress güvenliğinizi en çok zorlaştıran yollardan biri, bir SSL Sertifikası yüklemek ve sitenizi HTTPS üzerinden çalıştırmaktır. HTTPS (Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli) tarayıcınızın veya web uygulamanızın bir web sitesine güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan bir mekanizmadır. Büyük bir yanılgı, SSL’ye ihtiyacınız olmayan kredi kartlarını kabul etmemenizdir. HTTPS’nin sadece e-ticaretin ötesinde önemli olmasının birkaç sebebini açıklayalım. SSL Sertifikası her zaman e-ticaret için güven sağlıyor.

Güvenlik

Tabii ki HTTPS’nin en büyük nedeni ek güvenliktir ve evet bu E-Ticaret sitelerine güçlü bir şekilde bağlıdır. Giriş bilgileriniz ne kadar önemlidir? Çok yazarlı WordPress web sitelerini çalıştırdığınız için, HTTP üzerinden çalışıyorsanız, bir kullanıcı her oturum açtığında, bu bilgi sunucuya düz metin olarak iletilir. HTTPS, bir web sitesi ve bir tarayıcı arasındaki güvenli bağlantıyı sürdürmede kesinlikle hayati önem taşımaktadır. Bu sayede bilgisayar korsanlarına veya bir orta adamın web sitenize erişmesini daha iyi bir şekilde önleyebilirsiniz. Bu yüzden WordPress blogları, haber siteleri, ajanslar bile HTTPS’den faydalanabiliyor, çünkü bu hiçbir şeyin düz metinde geçmesini sağlıyor.

SEO

Google, HTTPS’nin bir sıralama faktörü olduğunu resmen açıkladı. Sadece küçük bir sıralama faktörü olsa da, çoğunuz sıralamalarda rakiplerinizi yenmek için alabileceğiniz herhangi bir avantaj elde edersiniz.

Güven ve Güvenilirlik

GlobalSign’ın yaptığı bir araştırmaya göre, ziyaretçilerin % 28,9’u tarayıcılarındaki yeşil adres çubuğunu arıyor. Ve bunların % 77’si, verilerin çevrimiçi olarak ele geçirilmesi veya yanlış kullanılması konusunda endişeleniyor. Yeşil asma kilidi görerek, müşterilerin verilerinin daha güvenli olduğunu bilerek anında daha fazla gönül rahatlığı yaşayacaklar.

Yönlendirme Verileri

Pek çok insanın farkında olmadığına göre, Google Analytics’te HTTPS HTTP yönlendirme verisi engellenmiş. Peki veriye ne oluyor? Eh, çoğu sadece ‘doğrudan trafik’ bölümü ile birlikte toplanır. Birisi HTTP’den HTTPS’ye giderse, yönlendiren hala geçer.

Chrome Uyarıları

Chrome ekibi, Ocak 2017’den başlayarak, şifreleri veya kredi kartlarını güvenli olmayan olarak gönderen HTTP sitelerini işaretleyeceğini duyurdu. Bu, özellikle web sitenizin Chrome’un trafiğinin çoğunluğunu alması durumunda önemlidir. Google Analytics’te Tarayıcı ve İşletim Sistemi’ndeki Kitle bölümünden bakabilirsiniz. Bu nedenle, WordPress sitenizin Google Chrome’dan aldığı trafik yüzdesini görün. Google, ziyaretçilerinizi, WordPress web sitenizin güvenli bir bağlantıda çalışmıyor olabileceğini çok daha net hale getirmektedir.

Performans

HTTPS adlı yeni bir protokolden dolayı, çoğu kez, HTTPS üzerinden uygun şekilde optimize edilmiş siteler çalıştıranlar, hız iyileştirmelerini bile görebilir. HTTPS tarayıcı desteği nedeniyle daha performanslıdır. Performanstaki iyileşme, HTTPS’nin daha iyi çoğullama, paralellik, Huffman kodlamasıyla HPACK sıkıştırması, ALPN uzantısı ve sunucu itmeyi desteklemesi gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. 21 Mart 2018 itibariyle TLS 1.3’ün lansmanı ile HTTPS bağlantıları daha da hızlı.

Yazının Devamı

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?