HTTPS Sertifikası Ne İşe Yarıyor? HTTPS Güvenliği 20-12

HTTPS Sertifikası Ne İşe Yarıyor? HTTPS Güvenliği 20-12

WordPress güvenliğinizi güçlendirmek için yapabileceğiniz bir diğer adım, HTTPS güvenlik başlıklarından yararlanmaktır. Bunlar genellikle web sunucusu düzeyinde yapılandırılır ve sitenizin içeriğiyle çalışırken tarayıcıya nasıl davranılacağını söyler. Çok sayıda farklı HTTPS güvenlik başlığı var, ancak aşağıda tipik olarak en önemli olanları. HTTPS güvenlik üstbilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, KeyCDN’nin ayrıntılı bir yayını var.

İçerik Güvenlik Politikası

Sertifika Koruması

Sıkı Ulaştırma Güvenliği

Uygun Kare Ayarları

Kamu Oyunu Anahtarları

Uygun Konsept Tipi

Web Sitenizin Çevrimiçi Hatalarını Bulun

Chrome çevrimiçi web internet aracını başlatarak ve sitenizin ilk yanıtının başlığına bakarak, WordPress sitenizde hangi başlıkların çalışmakta olduğunu kontrol edebilirsiniz. Örnek olarak web sitenizde çalışan başlıkları, çok fazla kullanın CSS, HTML ve Java Script ayarlarını gösterir. Bu durumda web sitenizi geliştirmek için yapmanız gereken size verilen yanlış ve hatalı dosyaları güncellemek olacaktır. Çünkü, Google en büyük arama motoru olduğundan dolayı size iyi bir örnek olacaktır. Aynı zamanda Google kullanıcı kitlesinin sayısının yüksek olması size daha iyi SEO performansı verecektir.

Ayrıca, WordPress web sitenizi Scott Helme’nin ücretsiz securityheaders.io aracıyla da tarayabilirsiniz. Bu, şu anda sitenizde hangi HTTPS güvenlik üstbilgilerinin bulunduğunu gösterecektir. Onları nasıl uygulayacağınızdan emin değilseniz, yardım edebilecekleri her zaman destek ekibinden tavsiye ve örnekler alabilirsiniz.

HTTPS SSL Sertifikası Ne İşe Yarıyor?

HTTPS güvenlik başlıklarını WordPress alt etki alanlarınızı nasıl etkileyebileceğini uyguladığınızda bunu unutmayın. Örneğin, İçerik Güvenliği Politikası üstbilgisini ekler ve alanlara göre erişimi kısıtlarsanız, kendi alt alanlarınızı da eklemeniz gerekir. Yani domain için SSL sertifikası satın alırsanız uygun fiyata alt domainlerinize de uygulamanız tavsiye edilir. Çünkü, sadece web siteniz gelişmekte olursa o zaman arama motorları tarafından dışlanabilirsiniz. Bu durumu engellemek için alt domainlerinize mutlaka bir SSL sertifikası sağlayın.

Aynı zamanda bir e-ticaret sitesi kurduysanız ve yöneticisiyseniz size mutlaka bir SSL sertifikası gereklidir. Çünkü, çoğu kullanıcı her zaman sertifikası olan sitelerden alışveriş yapıyorlar. Rekabette geri kalmamak için sizin bir sertifika almanız gerekiyor. Genellikle tüm sitelerde sertifika bulunuyor.

Yazının Devamı

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?