Hosting ile Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Hosting ile Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Bir bilgisayar var. Aslında buna bilgisayar demek pek de doğru olmaz. Bu standart, evlerimizde kullandığımız bilgisayarlardan daha özel bir makina. Hatta işletim sistemi de farklı ve çalışma odasında tutulmuyor. Bunun yerine özel bir odada tutuluyor, bu odanın havalandırma ve jeneratör sistemi var. Çünkü bu makinanin hiç kapanmaması lazım. Yüzlerce hatta binlerce web sitesinin verilerini barındırıyor. Siz gece saat 03:00’de bir web sitesine girmek istediğinizde, o web sitesinin tüm verileri benim makinamdan alınıp sizin ekranınıza yansıyor. İşte bahsi geçen ”Ana Makina” budur.

Hosting Hizmeti

Birçok web sitesi verilerini depolamak için ana makinalara ihtiyaç duyar ve bu makinalar asla kapanamaz ya da internetle bağlantısı kesilemez. Hatta ‘metronet’ demeliyim. Dedim ya, standartların üzerinde bir makina için standartların üzerinde bir internet bağlantısı (çok daha geniş bant) gerekir. İşte buna hosting denir. Birçok web sitesinin dosyalarını, resimlerini ve birçok veriyi barındırır ve yedi gün 24 saat boyunca ulaşılabilecek durumda tutar. Yani açık kalır.

Server / Sunucu

Şimdi bu makinalar bize bu verileri ‘Serv’ ediyor yani bize bir çeşit hizmet veriyor. O halde biz buna ‘Server’ diyebiliriz. Yani Sunucu. Şimdi bir web sitesine girmek istediğimizde, bir problemle karşı karşıya kalındığı zaman genelde ‘sunucu hatası’ uyarısını alırız. İşte burada bahsedilen sunucu bu makinadır. Ya internet bağlantımız zayıftır sunucuya bağlanamayız yada gerçekten sunucuda bir hata vardır. Elbette bu sunucularda epeyce çeşitlilik söz konusu, birçok sunucu çeşidi içinde bizim genelde en çok kullandıklarımızı aşağıda listelemek isterim;

  • Web Server / Proxy Server (web sunucusu)
  • Mail Server (e-posta sunucusu)
  • Uygulama Sunucusu (birçok uygulamanın kullanıcı ile iletişimini sağlayan ve verileri saklayan özel bir sunucu)
  • FTP Server (File Transfer Protocol) Bilgisayarlar arasında verilerin taşınması ve saklanması için kullanılan bir sunucu)
  • Communication Server (iletişim sunucusu) Anlık mesajlaşma ve haberleşme gibi ihtiyaçları karşılayan sunucu.
  • VPS (Virtual Private Server) Bir sunucu, birbirinden bağımsız ve izole edilmiş birden fazla sounucunun kullanılmasına olanak tanır. Her sanal sunucunun birbirine erişimi kısıtlanmıştır ve ayrı işletim sistemi mevcuttur.
Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?