Her yönüyle Mobil Site Sahibi Olmak

mobil site 1

Web sitesi sahibi olmanın da yeterli gelmediği günümüzde SEO açısından öncelik elde etmek isteyenler mobil site sahibi de olmak zorunda kalıyor.

Mobil site ya da responsive site olarak iki çözüm site sahiplerine bu alanda farklı alternatifler sunuyor. Tasarım ya da yazılım açısında iki çözüm olarak karşımıza çıkan mobil uyumluluk yaklaşık olarak 2016 Nisan ayından beri Google tarafından zorunluluk olarak algılanıyor. Arama motorlarında pek çok sitenin ve sıralamanın yerinin değişmesine neden olan mobil uyumluluk zorunluğu artan mobil cihaz kullanımı nedeniyle ortaya çıktığından dolayı bu zorunluluk esasında web sitesi sahiplerinin de işine yarıyor.

Mobil Site Nasıl Olur?

Responsive tasarım mevcut site tasarımın her ekran büyüklüğüne kolayca uyum sağlamasını ve sitenin her ekranda işlevsel olmasını sağlarken mobil site subdomain üzerinden açılan ve farklı bir tasarım ile hizmet veren yeni bir sitedir. Mobil site ile normal web sitenin URL yapıları farklıdır ve bu sayede pazarlama çalışmalarında ek kırılımlarla inceleme yapılabilir. Mobil sitelerin çalışma prensibi siteye mobil cihaz üzerinden giriş yapmaya çalışıldığında sitenin m.siteadi.com/net/org gibi sahip olduğu bir adrese yönlendirilmesi ile gerçekleşir. Bunu sağlamak için kullanıcının mobil cihazdan geldiğini anlamak gerekir. Arama motoru üzerinden gelen bir kullanıcının doğru yönlendirmeyi alması açıcısından hem mobil hem de normal URLlerin arasında bir yapı kurulması gerekir.

Tasarımda Farklılık

Mobil site yaptığınız zaman tasarım açısından farklı bir siteye sahip olursunuz. Burada önemli nokta mevcut kimliğinizin dışına çıkmamanızdır. Bunu yaparken kullanıcı deneyimi mobil cihazlar için yüksek olan bir tasarım ortaya çıkarmanız gerekir. Mobil site yapmak maliyetli bir iş olduğundan dolayı mobil içeriklerinizin size büyük değerler katmasını sağlamak için adımlar atmanız gerekir.

Mobil siteye sahip olmak içeriklerinizi, pazarlama çalışmalarınızı ve kampanyalarınızı ayırma imkanı sunar. Böyle bir ayrıma sahip olmak geri dönüşleri arttırmak için oldukça etkilidir. Google yapılan aramaların %51’lik kısmının mobil cihazlar üzerinden yapıldığını açıkladı. Bu özellikle web sitesi üzerinden gelir eldenler için büyük bir oran. Bu kadar yüksek bir kullanıcı sayısına daha rahat ulaşmak ve etkili bir kullanıcı deneyimi sunmak için mobil site tercih edilir. Ancak her avantajın bir dezavantajı olduğu da unutulmamalıdır. Mobil site yaptırmak istediğiniz zaman yazılım açısından oldukça yoğun bir emek sağlamalısınız. Çünkü her iki sitenin URL yapısının başarılı bir şekilde yapılandırılması ve sorunsuz şekilde çalışması önemlidir. URller ikiye bölündüğünden dolayı normal site ile mobil site verilerini birleştirme şansını da kaybedersiniz bu tamamen pazarlama stratejinize göre olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilebilen bir durumdur. Aynı zamanda iki sitenin barındırma maliyetine sahip olacağınızı da mobil site sahibi olurken bilmeniz faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?