Hem Android Hemde Ubuntu Sistemli Telefon!

Librem 5

Hem Android Hem de Ubuntu?

En ilginç gelecek akıllı telefonlardan biri de Purism şirketinin yeni çıkaracağı Libre M5 telefonu olacaktır. Gelecek yılın başında piyasaya çıkması beklenen bu ilginç cihaz, her şeyden önce ikili sistem desteklediği için şimdiden ön plana düştü. Yazılımcılar ve yazılım meraklıları için tamamen açık kaynaklı bir yazılım çalıştırıyor. En önemli noktalardan biride  iOS ve Android’i sistemli telefonlardan daha farklı olarak daha güçlü işlemci ve depolama alanına sahip olacak.
Purism şirketi daha önce Libre markalı 13 dizüstü bilgisayarlarda satmıştır. Şirket güçlü olduğu gibi şu an piyasada fazla kullanıcıya sahip, Libre M5 telefonun parçalarını devre dışı bırakmanızı sağlayan donanım anahtarları ile birlikte geliyor. Dolayısıyla, gizliliğiniz konusunda aşırı derecede paranoayaksanız, kamera, Wi-Fi, bluetooth ve ana bant bağlantısını yalnızca bir dokunuşla çıkarabilirsiniz. Kendi yazılımlarınızı oluşturabileceğiniz ve yazılım araçlarını kurabileceksiniz.Ubuntu

Peki Bu Sistem Nasıl Çalışacak?

Sistem çift taraflı olarak yani iki sistemin uygulamasını da aynı telefonda çalıştıracak. Güçlü işlemci ve depolama alanı ve ram’i güçlü olmalı gerekiyor. Aslında telefonun isminden de 2 farklı isim yaranıyor. Şirket çok farklı bir planla yaklaşmış. Çift kanal bulunan bu sistemde en az 1.9 GHz gibi bir işlemci bulunacak. Çünkü, böyle bir sistemi normal hız alması için işlemcisi ve grafik kartı çok güçlü olmalı.

Hangi İsim Verilecek?

İsim konusunda çift isim verilecek gibi duruyor. Çünkü, Librem 5 ve diğer ismi Libre M5 isimi daha iyi gibi geliyor. Ancak şirketin Librem 5 ismini koyma ihtimali %80 olacak. Bununla birlikte, Librem 5 ile en büyük sürprizlerden biri, Ubuntu Touch ile birlikte gönderme seçeneği ile gelmesi bekleniyor. Ubuntu Touch, popüler Linux tabanlı işletim sisteminin mobil uyumlu sürümüdür. Başlangıçta, Android ve iOS için açık kaynaklı bir alternatif olarak tasarlandı. Ne yazık ki, bu hiç çekişme yapmadı ve geçen yılın başlarında Canonical’in zamanı geldi.

Açıklamalar, Basın Konuşmaları Ne Hakkında Oldu?

Toplamda, Purism yaklaşan telefonu için üç farklı işletim sistemi sunuyor: Özgür Yazılım Vakfı onaylı Saf İşletim Sistemi, KDE Plazma ile Saf İşletim Sistemi ve Ubuntu Touch. Bu, genel olarak sadece iki seçenekle sunulduğun genel telefon pazarından gelen büyük bir değişiklik olur. Bir açıklamada, UBports yönetim kurulu başkan yardımcısı Ricardo Mendoza şunları söyledi: “Ubuntu Touch, mobil ekosistem için Android ücretsiz bir OS alternatifi olma hedefi ile geliştirildi. Mobil cihazların geleceğinin Android’den uzakta olduğuna inanıyoruz ve Ubuntu Touch ile Librem 5 bu devrimi tetiklemek için mükemmel bir platform sunuyor. ”
Purism’in CEO’su Todd Weaver, “Ubuntu Touch’ın Android’i tamamen kullanması ve donanımımızın kullanıcılar için bir kazanca sahip olması” sözlerine ekledi. “PureOS’u geliştirirken, desteklerken ve tavsiye ederken, Purism tarafından desteklenen kullanıcılara bir alternatif sunma, yalnızca kullanıcılar için dijital hakların geliştirilmesine neden olabilir.”
Purism şirketi Liber  M5’i inşa etmek için 2 milyon dolarlık bir ücret ödedi. Şu anda telefon piyasada 599 dolara satılıyor. Aslında böyle bir sisteme sahip olan telefon için bu fiyat oldukça iyi olduğunu düşünebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?