Hangi Programlama Dili Nerede Kullanılır?

Hangi Programlama Dili Nerede Kullanılır?

Öncelikle bilmemiz gerekir ki günümüzde belki de en önemli sektörlerden birisi yazılım sektörüdür. Yazılım ve yazılımcı ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Cep telefonlarımızdan arabalarımıza kadar hemen her teknolojik alet programlanıyor. Hemen hepimizin bilgi sahibi olması ve öğrenmesi gereken bir şeydir yazılım. Bunun için ana dilimizde ve yabancı dillerde bir çok kaynak vardır. Öncelikle nereden başlamamız gerektiğini bilmemiz lazım. Yazılım çok kollu bir ağaç gibidir. Yüzlerce farklı konuda farklı uzmanlık alanları vardır. Web geliştiriciliğnden tutun da mobil uygulama üretmeye kadar. Bunlar için farklı yazılım dilleri, farklı platformlar mevcuttur. Bir yazılımcı tüm platformlarda uzmanlaşamayacağı için kendisine uygun ve iş imkanı olduğunu düşündüğü programlama dilini kullanır. Peki hangi yazılım dili nerede kullanılır?

Kullanım Alanları

Web Yazılım Dilleri

Hayatımızın merkezi olan web için bazı programlama dilleri mevcuttur. Bir web geliştiricisinin kesinlikle öğrenmesi gereken dillerin başında PHP gelir. Günümüzde büyük web projelerinde kullanılan PHP dilinin yanında web tasarımın temeli olan HTML, JavaScript, ASP gibi diller öğrenilebilir.

Mobil Uygulama Geliştirmek İçin

Akıllı telefonlarımızda çeşitli uygulamalar kullanırız. Bu uygulamaları yine mobil geliştiriciler yazar. Mobil uygulama geliştirmek uzmanlık derecesi gerektiren bir konudur.  Üzerinde uzun çalışmak ve mantıksal işleyiş üzerine kafa yormak gerekir. Öncelikle Unity, Android Studio, Cocos2d gibi platformları kullanmayı bilmek gerekir. Bu platformlar sayesinde mobil uygulamamızı geliştirebiliriz. Mobil uygulama geliştirmek için bir sürü dil vardır. Bunlardan en yaygın kullanılanları Java, C#, Objective-C, C++ ve Swift gibi diller gelir. Bu dilleri ve platformları kullanmayı öğrendiğimiz takdirde mobil uygulamamızı geliştirebiliriz.

Sunucu İçin Yazılım Dilleri

Sunucularımızı düzenlemek ve çalışmasını sağlamak için de yazılım ve dilleri bilmemiz gerekir. Sunucu tabanlı bazı programlama dillerini öğrenmemiz yeterlidir. Bu diller Python, PHP, ASP.NET, Ruby ve Java dilleridir. Çok fonksiyonlu olan bu dilleri sunucu üzerinde de kullanabiliriz. Uzmanlaşmamız gereken diller bunlardır.

Oyun Geliştirmek İçin Programlama Dili

Bu ekip isteyen ve biraz zor bir iştir. Öncelikle ileri seviye programlama bilmek ve dinamik bir ekibe sahip olmak gerekir. Bu alanda en çok kullanılan programlama dilleri C ve C# gibi dillerdir.

Masaüstü Uygulama Geliştirmek İçin

Öncelikle bilgisayarlarımızda kullandığımız programlar bu kategoride yer alır. Tek başımıza kolayca geliştirebileceğimiz uygulamaların yanı sıra bizi zorlayacak projeler de olabilir. Bunun için biraz kafa yormak ve yazılım bilgisi gerekir. Bu alan en popüler programlama alanıdır ve yeni başlayanlar için idealdir. Bu alanda en çok kullanılan programlama dilleri Java, Python ve C++ gibi öğrenirsek bize oldukça faydası olacak dillerdir.

Elektronik Devre Programlamak İçin

Bu alanda en bilindik devre örneği Arduino’dur ve Arduino’nun kendi programlama dili vardır.  Bunun yanında en çok kullanılan programlama dilleri ise Python ve C++ gibi programlama dilleridir. Bunun yanında Assembly gibi ileri seviye diller de yer alır.

Yapay Zeka İle Uğraşmak İçin

Günümüzde bu alanda uzman sayısı fazla değildir. Yani kaynak ve platform ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Fakat kendinizi verirseniz üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey değildir. Haskell, Prolog ve Scala gibi dilleri öğrenerek başlayabilirsiniz.

Bahsettiğim diller genel olarak oldukça fonksiyonlu dillerdir. Fakat içlerinde C++, Java, Python, PHP gibi dilleri öğrenmek size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hemen her alanda kullanılan bu diller ile geleceğe yatırım yapabilir, uygulama veya web sitesi geliştirerek para kazanabilirsiniz. Bunun için biraz kafa yormak yeterlidir. Eğer ekipmanlarınız ve yabancı diliniz varsa programlama sektöründe doğru yoldan ilerleyerek oldukça iyi işler çıkartabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?