Hangi programlama dili ne işe yarar?

tp9

Hangi programlama dili ne işe yarar?

Günümüzde birçok programlama dili mevcut. Durum böyle olunca birçok arkadaşımız hangi programlama dilini seçmek konusunda kararsız kalıyor. Bu makalemizde hangi programlama dili ne işe yarar? Neden önemlidir kolaylık derecesi nedir? Bunlardan bahsedeceğiz.

Masaüstü Programlama

Bilgisayar ve laptop gibi masaüstü cihazlar için yazılım, program veya oyun yapmak için kullanılan programlama dilleridir. Bu dillere Python, C++, JAVA SE, DELPHİ, VB.NET dilleri örnek verilebilir. Masaüstü programlama yapmak isteyen arkadaşlarımız için diğerlerine göre biraz daha basit olan python dili önerilebilir. Çünkü diğer diller ile 7 veya 8 satır kod ile yapabileceğimiz bir işi python dili ile bir veya iki satır kod ile yapabiliriz

Web Tasarım

Web tasarım konusuna gelince bu başlığı back-end ve front-end olarak ikiye ayırıyoruz. Front-end developer yani önyüz geliştiricisi HTML, CSS, JS dillerine hakim olması gerekirken, back-end developer yani arka da kalan kısmı geliştiren kişi ise Python, PHP, RUBY, C# ve ASP.NET gibi dilleri bilmesi gerekiyor. Web tasarım konusunda ise başlangıç olarak HTML ve CSS öğrenmenizi öneririm çünkü hem back-end hemde front-end olan yazılımcının işine yarayacak diller. Basitlik açısından ise yine en basit olan dillerdir. Bunların yanı sıra Full Stack  adı verilen hem back-end hem front-end olan geliştiriciler de vardır.

Mobil Programlama

Önceki makalemde bahsettiğim için çok uzatmayacağım. Akıllı cihazların yaygınlaşması ile mobil sektörü önemli bir hal aldı. Bu yüzden mobil programlama da bir o kadar önemlidir. Mobil programlama için ise Java C# ve Swift dillerini bilmek gerekir.

Programlama dillerini öğrenmek önemlidir fakat ondan daha önemlisi “Algoritma” öğrenmektir. Yani yazılımın mantığı çünkü yazılım ezber yapılarak öğrenilecek bir konu değildir. Tabii ki ezber de gerekir fakat önemli olam mantıktır. Algoritma kadar önemli olan bir başka konu ise yabancı dil yani İngilizce’dir. İngilizce ile yazılım o kadar iç içe ki birçok yazılım eğitimi veren firmalar yazılım+ingilizce yani yazılımın yanında İngilizce eğitimi de vermektedir. Tüm bunları anlattık fakat en önemlisi “Sabır” çünkü yazılım kısa sürede basit bir şekilde öğrenilebilecek bir bilim değildir. Aksine tek harf veya noktalama işareti için saatlerce ulaşılabilecek bir bilimdir. Fakat öğrendikten sonra severek kodlayacağınıza ve hatta “Bu kod bitmeden kalkmam.” diyeceğinize emin olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?