Whatsappın açığı bulundu!

00 whatsapp tips lead stuff 664x374

Whatsapp Nedir?Kimler Kurdu?

Geçmiş Yahoo yöneticileri tarafından Whatsapp uygulaması 2010 yılında kurulmuştur. Erlang tabanlı bu uygulama şimdi 180 ülkeden fazla ülkede kullanılmaktatır.10 milyondan fazla kullanıcısı olan Whatsapp’ı günlük 850.000 bin kişi ziyaret ediyor. Yakın zamanda Whatsapp’da açık bulundu ve Whatsapp buna kısa olarak açıklama verdi ve
“kullanıcılarımızın kitlesi düşecektir buna eminiz” diye cevaplamıştır.Kullanıcılar ve Whatsapp geliştiricileri açığın nereden geldiği hakkında bir bilgi bulamamaktadır.Açığı bulanlarsa Siyah Şapkalı Hacker’ların olduğu söylendi.Onlar açığı kendilerinden yana kullanıyorlar ve gruplardaki mesajları okuyorlar.Şu anlık onlar hakkında bir bilgi yok.

Bu ne açığı?Hacker grubu nasıl buldu?

HackerFacebook kadar dünyada şöhret kazanmış uygulama olan Whatsapp’ın açıkları bulundu ve bu açıkları Whatsapp’ın geliştiricileri tarafından hayla kapatılamadı. Bu açığı kötü yazılımcı Hacker’lar buldu ve bunu Whatsapp gruplarına gizlice girmek için kullanıyorlar. Mesela siz birinin Whatsapp grubuna katıldınız ve İsminiz gruba katıldı diye yazar. Hackerlar ise bunu kötü amaçla kullanarak o mesaj yazısını kaldırıyor ve grupta gizlice kalıyor. Hacker’lar Whatsapp’ın grup mesajlarını sessize almakla bu girişin mesajını ve kendi profilini gizleye biliyor.
Whatsapp veritabanının korunmasını Fransa’da uygulandığını ve bu sorunların yaşanmaması için daha iyi geliştiriceklerini ve hiç kimsenin artık bilgisi ve açıkların bulunmayacağını söyledi. Gelişmelerin ve güncelleme haberlerini Whatsapp yakında açıklayacak.Whatsapp’ın programlama dili olan Erlang‘ın yeni lisansını ve ya değiştire bileceğini söyledi.8 yıldır kullanılan Erlang yazılımını Whatsapp iyi savundu.
Hacker

Whatsapp Nasıl Korunuyor?Açıklar Nasıl Bulunuyor?

Whatsapp’ın bu mesajı yani uçtan-uca korunuyor mesajı artık yalan oldu.Peki bu açıklar nasıl bulundu?
Siber Suçlar Yasası müavini söylemiştir ki, hiç bir sistem güvenli değildir.”Hacker’ler her yıl 100 programın açıklarını buluyor.”
İnsanların hakkında bilgini,mesajlarını okuyarak gruptan sonra onların telefon ve ya bilgisayarlarına sızıyor. Whatsapp ise hackerlar’a karşı yeni güncelleme getireceğini söylemiştir. Whatsapp’ın geliştiştiricileri bu kadar yazılımla korudukları Whatsapp’da nasıl açık bulduklarına şaşkın kaldılar.Peki yeni güncelleme gelicekmi?
Yeni güncelleme en kısa zamanda geliceğini vurguladı.
Yeni güncellemede beklenenler:
1.Görüntülü konuşma zamanı kasma sorunu düzeltilecek.
2.Gruplara gizlice gire bilme ve diğer açıklar düzeltilecek.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?