15 Yaşındaki Genç Hacker FBI ve CIA’yı Hackledi

Hacker

Kim bu Hackerlar?

Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar artık ayrılmaz bir parçamız oldu. Herkes telefonu, tableti, bilgisayarı daha güvenli daha hızlı olsun istiyor. Son model cihazlar olsada parmak izi okuyucuları, yüz tanıma cihazları artık güvenliğimizi tam olarak sağlayamıyor. Bazıları ise bunun aksine yönelik haraketler yaparak cihazları daha güvensiz hale getiriyorlar. Bunlara Siyah Şapkalı Hacker’lar adlandırılmaktadır. Dünyaca ünlü bu siber yazıcılımcılık içeren bu iş Siber Güvenlik Danışmanları tarafından suç olarak ayarlandı. Çünkü, birinin elektronik cihazına zarar vermek suçtur. Hackerlık isteği en çok gençlerde oluyor bununla birlikte onlar bu işin yaptıkları zaman nasıl öğrentikleri soruları kafalarında uçuşuyor. Yakın zamanda ortaya genç bir Hacker çıktı.
Kane Gamble isimli genç Siyah Şapkalı Hacker 12-13 yaşlarından millete bela oldu. Kendisi yaptığı işlemlerle bilgisayarları,telefonları hackleyerek insanları boğaza yıktı. Bu işlemlerin sonucunda insanlar şikayetde bulunarak sorgulanmasını ve bulunmasını talep etdi. Kısa zamanda Kane Gamble FBI hackleyerek konuşmalarını dinledi.
Hacker

Peki kendimizi Hacker’lara karşı nasıl savunabiliriz?

En iyi korunma yöntemi olarak APK uzantılı dosya indirmemenizdir. İçerisindeki, virüsler ve ya trojanlar sizin telefonunuzun dinlenmesine yardımcı uygulama olarak geçiyor. Play Store uygulama yükleme merkezinden hemen çıkan uygulamanı indirmeyin. Çünkü, hacker’lar artık Play Store’de uygulamalarına trojan ve virüs sokarak Play Store’de gizletmenin yolunu bulmuşlar. Doğrulanan anti-virüsleri kullanın. Eğer anti-virüs size her hangi bir siteye girmeyin söylerse girmeyin. Çünkü anti-virüslerin yazılımlarında kullanılan bazı yazılımların kötü içerik olarak algılanmasını doğru olarak kullanmışlar. İçerisinde kötü yazılım içeren bir siteye girdiğiniz an telefonunuz, tabletiniz, bilgisayarınız çökebilir ve ya telefon dinlenmeye alınabilir.
Hacker

Peki Bilgisayarımızı Nasıl Koruyacağız?

Az önce anlatdığımız gibi ani-virüslerden yararlanın. Eğer “Google” tarayıcısını kullanıyorsanız ve tam güvenli olmasını istiyorsanız aşağıdakı ayarları takip edin.
Ayarlar>İçerik ayarları>Otomatik İndirmeler
Bazı güvensiz siteler buradan otomatik uygulama indiriyor. Bu indirilen dosyaların içerisinde ne olduğunu bilemiyorsanız ve anti-virüsünüz yoksa internetde virüs algılayıcı veb siteleri var. En iyilerinden biriside virüstotal sitesidir.

Uygulamada virüs bulunmadı ve nasıl bileceğim ki bu uygulama tam güvenli?

Bunun için en kolay yöntem her hangi bir sistemi sanal işletim sistemi olarak kurmaktır. Mesela, elinizde Windows 7 .iso dosyası ve ya CD-si var. Sizde Virtual Box uygulamasını indirdiniz ve yeni işletim sistemini kurdunuz. Bunun gibi bilgiler hakkında internetde fazla içerik bulunmaktadır. Dosyaları yardımcı uygulamasıyla aktararak önce orada deneyebilirsiniz, daha sonra 2 hafta bekleyin eğer hiç bir şey olmazsa kendi sisteminize uygulamanı indirebilirsiniz.
Uygulamaları Crackli Kullanmayın.
Crack’ler bazen fazlasıyla virüslü olabiliyor. Bazende indirme linkinin altında anti-virüsü kapatın yazılarını göre bilmekteyiz. Elinizden geldiğiniz kadar gerçek, orijinal uygulamanı elde edinin. Kısa olarak belirtmek isterim ki, korsan uygulamalar ve oyunlar indirmeyin.
Dosyalarınızı yedekleyin
Dosyalarınızı yedeklemek sizin hayatınızda fazlasıyla işinize yarayacaktır. Eğer bir iş adamıysanız bu gerçekten size gereken bir durumdur. Çünkü, para konusunda adama bir kanıt olarak göstereceksiniz ve bu bilgiler silindiğinde siz yalancı çıkmış ola biliyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?