Google Page Speed İle Site Hız Testi

Google Page Speed İle Site Hız Testi

Güzel bir web sitesi hazırlıyor, günlerce uğraş ve emek veriyorsunuz ancak hazırladığınız web sitesinin diğer sitelere kıyasla daha yavaş olduğunu fark ediyorsunuz. Tam bu aşamada Google Page Speed web sitenizin hızını değerlendirmek için mükemmel bir araç olmakla birlikte aynı zamansa son derece işlevsel bir araç olmaktadır.

Google 2010 yılından beri tabanındaki sitelerin hızları konusunda oldukça ince eleyip sık dokumaktadır lafın özetini söylemek gerekirse. Aynı zamanda sayfa hızı da sitelerin üst sıralarda yer almasında oldukça etkilidir. Bu nedenle hazırladığınız web sitenize verdiğiniz onca emek yanında sitenizin hızını makul seviyeye çıkartmak Google’de bulunabilirlik açısından  önem arz etmektedir.

Önceki yıllarda sistem bu kadar gelişmemiş iken site hızı yazılımları üzerinde bu kadar yoğunlaşılmamış iken web sitelerin olması gerekenden daha yavaş çalışmasına sebep olan şeyleri bulmak bu kadar kolay değildi. Aynı zamanda arama motorlarının sitelerin hızlarını ne kadar hızlı gördüğü de bilinmiyordu. Bir kaç yıldır gelişen yazılım sistemleriyle beraber Google Page Speed ile site hız testi bu bilinmezlikleri gidermekte oldukça yararlı oldu. Bütün bu gelişmelerin ardından önemli olan artık web sitelerinin Google’ye göre ne kadar hızlı olduğu oldu.

Google Page Speed

Google PageSpeed Insight, Google hız testi aracı olarak tanımlanır ve  sitenizin Google’a göre hangi hızda açıldığını kolayca analiz etmenizi sağlayacak en güvenilir araçtır. Üstelik web sitedeki problemleri de listelediğinden size bir yol haritası sunar. Kendi deyimleriyle kısaca , Google Page Speed , bir web sitesinin mobil ve masaüstü cihazlar için performansını ölmeye yarar.

Google Page Speed 0 ile 100 puan arasında bir skora sahiptir. Skor ne kadar yüksek olur ise web sitesinizin hız o kadar daha iyi demektir; 85 ve üzerinde çıkan bir skor, sayfanın iyi performans gösterdiğine işarettir. Kullanması oldukça basit bir araçtır.Google Page Speed

Google Page Speed İle Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Google Page Speed Insight sitesine girip, karşınıza çıkan kutucuğa sitenizin linkini yazın. Daha sonra ‘’analiz et’’ butonuna tıklayın. Daha sonrasında karşınıza sonuçlar çıkacak. مواقع روليت Sonuçları inceleyecek olursanız öncelikle mobil sonuçları göreceksiniz. قانون البوكر Mobil sonuç performansları ile masaüstü performans sonuçları farklılık gösterebilir. Masaüstü sonuçları yüksek çıkarken mobil veri sonuçları düşük çıkabilir. Bu ikisi arasında fark bir anormallik olduğunu göstermez. Ancak tabiiki istenen ikininin de performansının yüksek çıkmasıdır. Mobil ve masa üstü performans sonuçlarının ardından web sitesini iyileştirme önerileri karşılaşacaksınız. İşte bütün işlem bu kadar kolay!

Web Sitesinın Hızını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir? العاب وجوائز مالية حقيقية

  • Web sitenize ekleyeceğiniz resimlerin boyutlarına mutlaka dikkat edin. Çok yüksek boyutlu resimler sitenin hızını yavaşlatır. Bu nedenle ekleyeceğiniz resimleri sıkıştırmaya özen gösterin.
  • Tarayıcı ön belleğini kullanarak site hızında oldukça mesafe kaydedebilirsiniz.
  • Kullandığınız HTML’nizi küçülterek web sitenizin hızını yükseltmek de kullanılabilecek bir diğer yöntemdir.
Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?