Google Chrome, HTTPS sitelerinde yeşil ‘Güvenli’ kilidine veda ediyor!

google v2

Google Nedir?

Google’ın kökleri, iki yüksek lisans öğrencisi olan Sergey Brin ve Larry Page’in Stanford Üniversitesi’nde buluşmasıyla 1995’e geri döndüler. 1996 yılında, Brin ve Page, sonunda Google arama motoru haline gelen bir araştırma projesinde işbirliği yaptılar. BackRub, daha sonra çağrıldığı gibi geri bağlantıların analizi nedeniyle, üniversite araştırma topluluğuna ilgiyi artırdı, ancak büyük portal satıcılarından herhangi bir teklif almadı. Bunlar internette toplu arama açısından ilk günlerdi; Onları geri çeviren CEO’lardan biri, kullanıcıların arama yeteneklerini önemsemediğini söyledi. Tutuksuz, kurucular işe başlamak için yeterince fon topladılar ve 1998 yılının Eylül ayında Kaliforniya’daki Menlo Park’taki garaj tabanlı bir ofisten operasyonlar başladı. Aynı yılın Aralık ayında PC Magazine, Google’ı 1998 için En İyi 100 Web Sitesinden ve Arama Motorlarından biri olarak listeledi.

Peki Neden Güvenlik Etiketini Kaldırıyor?

Google, güvenli web sitelerinin internette standart olması gerektiğini belirten, Chrome’daki URL’lerin yanındaki yeşil kilit simgesi ve “Güvenli” etiketini kaldırıyor. Şu anda, tüm HTTPS web siteleri, sayfayı Google’ın Chrome tarayıcısında ziyaret ediyorsanız kilit ve etiket olduğunu göstermektedir. Şifreli ve siber saldırılardan korunan güvenli bir sayfayı ziyaret ettiğinizi belirtiyor. Google’ın amacı, İnternet’in yüzde 100’ünün HTTPS’ten emin olmaktır ve oldukça yakınlaşmaktadır.
12 Mayıs’a kadar, Windows kullanarak Chrome’da gezinen kullanıcıların ziyaret ettiği web sitelerinin yüzde 83’ü HTTPS sayfalardı.Google

Google Hangi Sürümde Kaldırıyor?

Chrome’da HTTPS sayfasını ziyaret etmenin güvenilir olmayan bir sayfadan daha olası olduğunu düşündüğünüz noktaya geldi. Bu zihniyetle, eğer bir şey norm ise, her şeyin normal olduğunu söyleyen bir etikete ihtiyacınız yoktur.
Eylül ayında Chrome 69 ile “Güvenli” etiketinden kurtulmayı seçiyor ve sonunda kilidi de göstermeyi bırakıyor.
“Yakında tüm HTTP sayfalarını ‘güvenli değil’ olarak işaretlemeye başlayacağımıza göre, Chrome’un pozitif güvenlik göstergelerini kaldırmaya yönelik olarak, varsayılan işaretsiz durumun güvenli hale gelmesini sağlayacağız,” Emily Schechter,
bir Chrome güvenlik ürün yöneticisi, bir blog yayınında Perşembe günü yayınlandı. Bunun yerine, Google, HTTPS olmayan web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların, kırmızı uyarı simgesi ve URL çubuğunda “Güvenli değil” etiketi ile daha büyük bir anlaşma yapmayı seçecektir. Bu Ekim’i göstermeye başlayacak. Google, bu yılın başlarında, olmayan herkes için “Güvenli Değil” gösterme planlarını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?