En İyi Sosyal Medya Yönetimi Araçları

En İyi Sosyal Medya Yönetimi Araçları

“Sosyal medya” kavramı ile tanışalı uzun zaman olmasa da, sosyal medya kavramını en iyi benimseyen ülkelerden biriyiz. Hepimizin birçok sosyal medya platformunda birden fazla hesabı olabilir. Artık sosyal medya platformu öyle bir hale geldi ki, gerek sosyal, gerekse profesyonel amaçla sosyal medya hesaplarımızı yönetmek başlı başına bir sorun haline geldi. Şanslıyız ki, bizi düşünen yazılımcılar bu durumu fark ederek çözüm için farklı farklı programlar oluşturdular.

Gerek mobil, gerek masaüstü ve gerekse internet tabanlı yani web üzerinden erişilebilen programlar oluşturdular. Sosyal medya üzerinden marka yönetici iseniz o zaman bu programlar size zaman tasarrufu sağlayacaktır.

1.HootSuite

Bahsetmek istediğimiz programlar arasında ilki ve en yararlılarından birisi HootSuite. Aslına bakılırsa, sosyal medya yönetimi konusunda en bilinen program olarak tanımlayabiliriz. Türkiye’de hala popüler olmamasına rağmen Amerika ve Avrupa’da büyük ilgi gören programdır. HootSuite tüm sosyal profillerinizi sadece bir program üzerinden kullanmanıza olanak sağlıyor.

HootSuite burada size hem zaman yönetimi açısından hem de organize olmak açısından gerçekten büyük bir avantaj sağlıyor. Örneğin, sosyal profillerinizde paylaşım yapmak istiyorsanız tek tek giriş yapmak yerine paylaşmak istediğiniz sosyal profilleri seçerek eşzamanlı paylaşım yapabilirsiniz. HootSuite’nin aynı zamanda en güzel özelliği zamanlanmış içerik paylaşabilirsiniz. Örneğin, göndereceğiniz içerikleri istediğiniz tarihe ve saate zamanlayabiliyorsunuz.

Bu durumda sosyal platformda zaman geçirmenizi ciddi oranda azaltıyor.

2.Buffer

Buffer, Facebook, LinkedIn ve Twitter hesaplarınıza senkronize etmenize olanak sağlıyor. Konsept olarak HootSuite benzese de ufak tefek ayrıntıları ve responsive arayüzü sayesinde ön plana çıkıyor. Buffer’da da aynı HootSuite de olduğu gibi, içeriklerinizi zamanlama şansınız bulunuyor. İstediğiniz zaman aralığında yani tarih ve saat olarak ayarlayabilirsiniz. Buffer’ın HootSuite’den daha yaygın olmasının asıl nedeni paylaştığınız içeriklerin analizlerini size raporlama sonucunda göstermesidir.

3.Seesmic

Seemic, hem web tabalı, hemde mobil platformda kullanabileceğiniz en iyi sosyal medya yönetimi programıdır. Bu uygulama daha çok Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi sık sık kullanılan sosyal platformların hesaplarının yönetimi için kullanılıyor. Ayrıca buraya Instagram sosyal platformunu da ekleyebiliriz. HootSuite, Buffer uygulamalarla kıyasla kullanımı biraz daha zor. Görsel açıdan kullanıcıya çok fazla hitap etmese de, diğer 2 uygulamadan farklı olarak, Windows ve Mac kullanıcıları için de, uygulamaları bulunmaktadır.

Ancak Linux kullanıcıları için bunu söyleyemeyiz. Kullanım kolaylığı açısından dezavantajlı olsa da, özellik açısından bireysel kullanıcıları gerekse de sosyal medya ajanslarını tatmin edecek özelliklere sahiptir. Aynı zamanda Seemic, sosyal platformların dışında, Klout, Zendesk, Salesforce Chatter’ın bulunduğu yaklaşık yüz civarında üçüncü parti yazılımlarına entegre olarak çalışıyor.

Sonuç

Uzun zamandır sosyal hayatımıza dahil olan sosyal platformlar günümüzün neredeyse tamamını alıyor. Sosyal medyada fazla zaman geçirmemek için veya işinizi daha hızlı yapmak için sosyal medya yönetimi araçlarını kullanmamız gerekiyor. İster ücretsiz, isterse ücretli olsun bu uygulamalar sayesinde %30 zaman kazanmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?