E-Ticaret Siteleri İçin Yaratıcı Satış Fikirleri

e ticaret

E-ticaret sitesi sahibi olmak kolay gibi gözükse de önemli dinamikleri es geçtiğiniz zaman herhangi bir işte olduğu gibi bu işi de geliştirmeniz mümkün değildir.

Öncelikle başarılı bir sisteme sahip olmanız e-ticaret için önemlidir. Stoklarınızı, ürünlerinizi ve müşterilerinizi iyi takip edebildiğiniz bir sisteme sahipseniz eğer bu sistemin üzerine satış odaklı unsurlar ekleyebildiğiniz zaman tam anlamıyla başarılı olursunuz.

E-Ticaret Siteleri de Zihne Oynar

Mağazacılıkta başarı elde etmenin en etkili yöntemi kuşkusuz müşteri psikolojisini çözümleyebilmektir. Bu nedenle indirimler, etiketler ve hatta mağazada ürün dizilimi bile psikolojik etkileri göz önünde bulundurularak yapılır. Bu adımlar mağazalarda atabilirsiniz ancak bu e-ticaret sitenizde yapamayacağınız anlamına gelmez. Eğer e-ticaret sitelerinde konumlandırmayı ve call to action unsurlarını doğru kullanırsanız psikolojik etki ile satışlarınızı arttırabilirsiniz. Kampanyalı ürünlerde stok sayısını belirtmek ya da indirimin bitişi ile ilgili bir geri sayım koymak müşterilerin psikolojik olarak satın alma için harekete geçmesini sağlar. Bu tür adımlarla satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırmanız mümkündür. İnsanlar alışveriş yaparken karlı seçenekleri almak, olabildiğince çok fırsattan yararlanmak isterler. Ancak bu fırsattan yararlanma seçenekleri size satış yaptıracak şekilde ayarlanmalıdır. X TL ve üzeri alışverişlerde bir sonraki alışveriş için Y TL hediye çeki verdiğiniz zaman müşteriniz mutlaka o an mevcut olan sepetini X TL’ye tamamlamayı ve Y TL çeki kullanmak için ikinci alışverişi yapmayı da seçecektir. Bu tür zihin oyunları ile satış arttırmak mümkündür.

Güven Verin

Online alışverişin en büyük riskleri arasında insanların güvensizliği vardır. Bu güvensizlik marka temelli de olabilir internet temelli de olabilir. Önemli olan satıcıların bu güvensizliği yıkmanın yöntemlerini bulmasıdır. İnternetten alınan ürünler için her zaman acaba doğru beden mi? Ya ayağıma olmazsa? Kumaşını beğenmezsem ne olacak? Gibi soru işaretleri vardır. Bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak için ya mağaza açmalı ya da koşulsuz iade almalısınız. Yapılan araştırmalar ürün değiştirme ya da iade etme seçeneği sunan sitelerin daha çok tercih edildiğini ancak standart bir internet sitesinden sadece bir kaç tık daha fazla iade talebi olduğunu gösteriyor. Tüketiciler çoğu zaman iade işlemi yapmayı unutabiliyor ya da bu işleme üşenebiliyor ancak bu seçeneğin ellerine olması alışveriş alışkanlıklarına etki ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?