E-Ticaret Kampanyalarınız Başarılı Olsun

E Ticaret

E-ticaret büyük ya da küçük ölçekli fark etmeksizin ticaret ağı içerisinde yer alan her şirketin mutlaka sahip olması gereken bir teknolojidir.

Rekabetin yoğun olduğu ortamlarda e-ticaret daha geniş kitlelere daha hızlı ulaşmak için çeşitli yöntemler sunduğundan dolayı tercih edilmektedir. Ancak yeni yöntemler arasında yer alan dijital tekniklerin hepsinde olduğu gibi e-ticaret alanında da ciddi yanılgılara düşülmektedir. İnsanlar e-ticarete adım attıklarında her şeyin yolunda ilerleyeceği ve satışların tavan yapacağı algısına sahiptir ancak bu algı tamamen hurafedir. Her işte olduğu gibi elektronik ticaret sektöründe de başarılı olmak için çalışmak ve doğru adımları atmak önemlidir.

Kitlenizi Tanıyın

Bir e-ticaret sitesinin üyelerini tanıması önemlidir. Üyelerini tanımayan firmaların oluşturdukları kampanyalar ne yazık ki başarılı olmamaktadır. Üyelerin site kullanım alışkanlıklarını bilmek kampanyaları bu doğrultuda oluşturmak önemlidir. Bir kullanıcının sitenizde neler yaptığını öğrenmek önemlidir. Siteye giriş saati, hangi sayfalarda zaman geçirildiği, hangi ürünlerin incelendiğini bilmek pazarlama çalışmalarında başarılı olmanın anahtarıdır. Özellikle mailing çalışmalarında değerlendirilmesi gereken bu bilgiler kişilere bireysel pazarlama yapma imkanı vermektedir. Kişinin ilgi alanındaki ürünler ile ilgili bilgilendirmeler yapmak, kampanyaları haber vermek ya da ona özel içerikler sunmak satın alma tercihlerinde ciddi değişiklikler olmasına neden olacaktır. Bu nedenle kitleyi tanımak, müşterilerin site içerisindeki davranışlarını analiz etmek önemlidir.

Gerçekçi Kampanyalar Yapın

E-ticaret alanından çalışmalar yapmak isteyenlerim hedefleri gerçekçi olmak zorundadır. Bir e-ticaret sitesi sahibi olmak bir anda yükselişe geçmenizi ve satışlarınızın patlamasını sağlamaz. Bu yüzden pazarlama ve SEO çalışmaları yapmak önemlidir. Kampanyaların gerçekçi hedeflerinin olması hem motive edici hem de sağlıklıdır. Örneğin e-ticaret siteniz için hazırlamış olduğunuz bir kampanyada üye sayısınızı %3 arttırmak, sosyal medya platformlarınızda sahip olduğunuz beğenileri %10 yükseltmek ya da satışlardan %5 oranında kar elde etmek gibi hedefler belirlemelisiniz. Bu hedefleri belirlerken mevcut satışlarınızı ve kampanya hacminizi de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Başarılı bir kampanya hedeflere yaklaşan kampanyadır.Hedeflerinizi fazla yüksek tutarsanız başarısız olduğunuz yanılgısı ile ilginizi ve odağınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ulaşılabilir hedeflerle adım adım ilerlemek önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?