Dönüşüm Oranları için Kullanıcı Arayüzü Nasıl Olmalı?

kullanıcı arayüzü

 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda kullanıcıların bir web sitesinde kalmak kararlarını kullanıcı arayüzü ile verdikleri ortaya çıkıyor.

Kolay ve hızlı kullanım özellikle yüksek geri dönüşün adresi olurken kullanıcı arayüzü için kullanılan farklı detaylar ne gibi faydalar sağlıyor?

Hızdan Ödün Vermeyin

Tercih edilir ve güvenilir bir web sitesi olmanın temelinde hızlı ve güvenilir kullanıcı arayüzü yer alıyor. Hızlı açılan bağlantı ve sayfalar, çabuk yüklenen görseller kullanıcıların sitenizde daha çok zaman geçirmenizi sağlıyor. Hızlı bir site ayrıca kullanıcılara kaliteli olduğundan dolayı güven hissi de veriyor. Kolay yüklenen web sitelerinde ziyaretçilerin dikkatini çekmek için görsel, video ve içerik kullanımı daha özgür bir şekilde yapıldığından dolayı etkileşimler haliyle de dönüşümler artmış oluyor. Büyük boyutlu içerik kullanımında kullanıcıların bağlantı seçeneklerini ve internet kotalarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Optimum olanı sunmak her zaman etkili olmanızı sağlar.

Açıklayıcı ve Teşvik Edici Olun

Kullanıcı arayüzü tasarımında kolay menüler ve yönlendirici ifadeler mutlaka yer almalıdır. Bu menü tasarımlarının kullanıcıların geri dönüşümlerine, alışveriş ve okuma oranlarına doğrudan etki ettiği bilinmektedir. Ayrıca kolay tasarımlarla birlikte hedef kitlenin soru işaretlerini kaldıran açıklamaları da mutlaka e-ticaret sitelerinde bulundurmaya özen gösterin. Bir sitenin güvenilirliğini göstermesinin farklı yöntemleri vardır. Gizlilik sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Ön Bilgilendirme Formu gibi içeriklerin detaylı bir şekilde hazırlanmış olması hedef kitlenin firmaya olan güvenini olumlu yönde etkilemektedir. Üyelik sisteminde Şartlar ve Koşullar bölümüne dikkat çekilmesi, firma tarafından gizlilik politikası yürütüleceğinin altının çizilerek belirtilmesi kullanıcı arayüzü için güven veren püf noktalar arasında yer almaktadır.

Denge Kurun

Trend tasarımlar, büyük görseller, kullanıcı arayüzü için değişen akımlar bir kenara bir web sitesinin her anlamda dengeli olması ziyaretçilerin güvenini kazanmak için önemlidir. Büyük resimler olacaksa kaliteli olması gerekir. Büyük boyutlu bir görseli dengeleyecek içerik oranı mutlaka sağlanmalıdır. Aksi durumda güzel ve kaliteli bir görsel sitenize hiçbir artı değer katmaz.

Görsel anlatmak istediklerinizin önüne geçtiğinde etkinizi kaybederseniz. İçerikleri görselle birlikte etkili bir biçimde vermelisiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz noktalarda farklı biçimlendirmeler ve kelime oyunları tercih edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?