Dönüşüm Oranı Satış Arttıracak Optimizasyon İpucuları

Dönüşüm Oranı Satış Arttıracak Optimizasyon İpucuları

Tüm arama motorlarında günlük olarak tonlarca web trafik alınıyor. Trafik alan siteler içerisinde sizin web siteniz yer alıyor ancak diğerleri kadar yüksek oran almıyor olabilir. Trafik her şeyi etkilemez ancak dijital pazarlamacılar veya dijital bir e-ticaret sitesini etkileyebilir. Tabi ki, yüksek dönüşüm oranı olan şirketlerin (Amazon ve diğerleri) etkilemez. Çünkü, onlar bu işten zaten yüksek kazanç alıyor. Dijital Dönüşüm Oranı yani DDO yükseltmek için öncelikle bir haber sitesine sahip olmanız gerekmiyor. Sosyal medya platformlarında bir haber sitesi açmanız gerekiyor gibi makaleler bulunuyor. Ancak bu doğru değil. Çünkü, bir dijital pazarlamacı veya e-ticaret sitesine sahip bir adam ürünlerini paylaşırken neden haber sitesi kullansın ki? Bu yüzden blog tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Eğer yüksek oranınız bulunuyorsa blog açmanıza gerek yok. Çünkü, ürünleriniz zaten kullanıcılarınızı ve müşterilerinizi size kolaylıkla çekebiliyor. Ancak blog açmadığınız sürece de biraz daha para harcamanız gerekiyor.

İyi Dönüşüm Oranı Nasıl Olmalıdır?

Bazı insanlar iyi bir dönüşüm oranının ne olduğunu merak ediyor. Çünkü, kendi e-ticaret sitesini diğerleriyle kıyaslamak istiyor ancak dönüşüm oranı sonuçlarını bilmiyor. Arama motorları tarafından yapılan bir araştırmada iyi bir dönüşüm oranının %2 veya %5 civarında olması gerektiğini söylüyor. İyi bir dönüşüm oranına sahip olmak gerçekten zor. Piyasada binlerce yüksek kitleye sahip e-ticaret sitesi bulunuyor. Rekabetçi bölümde sıralamanızı ve kitlenizi korumak için ilgi alacak şeyler yapmanız gerekmektedir.

Satış Artıracak 9 Kolay Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Taktikleri

Öncelikle satışlarınızı arttırmak veya daha fazla trafik almak için cazip bir siteye sahip olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda tüm işleriniz göz önünde olmalıdır. Tam olarak sitenizin amacı ön plana çıkarılmalıdır. 1.Dikkat Çekici Başlıklar Kullanın 2.Stratejik CTA 3.Site Haritası 4.Sayfa Yükleme Hızı 5.Doğrulanmış Ödeme Sistemleri Kullanın 6.Zaman Sınırı 7.Tüm Cihazlarla Uyumlu Tasarım 8.Müşteri Görüşleri Ve Referanslar Bölümü Kullanın 9.Canlı Renkler Kullanın

1.Etkili Başlık Nasıl Seçilir?

Öncelikle etkili başlık için bir içeriğe veya manşete sahip olmanız gerekiyor. Manşetler web sitenizde gezinen bir ziyaretçinin, müşterinin veya kullanıcının bulmak istediği makaledir. Manşetlerinizde başlık seçerken hemen eklemeyin önce birkaç kez düşünün ve deneme yapın. Hangi başlık daha fazla kitle çekebilir? Hangi başlık daha iyi ilgi alabilir? Başlık seçerken uzun başlık seçmeye çalışmayın. Çünkü, arama motorlarında uzun başlıklar gereksiz ve ilgi çekmeyen bir kitleye sahip web site olduğu düşünülüyor.

  • Hangi Tür Makale Oluşturmalıyız?
  • Komut Makaleleri
  • Soru Makaleleri
  • Sorun Çözme Makalesi
  • Öğretim Ve Nasıl Yapılır Makaleleri

Uygun bir başlık seçmeden asla işe başlamayın. Sitenizin düşüşe geçtiğini görünce potansiyeliniz daha da düşecektir. Bu da belki de gelir kaynağınızı yok edecek bir durum olabilir. Stil kullanımı, tema kullanımı ve renk kullanımı her zaman daha iyi bir dönüşüm getirecektir. Örneğin aşağıdaki başlıklardan %30 dönüşüm oranının kaybını görebilirsiniz.

Önceki Başlık

Bu başlıkta %30 dönüşüm oranı kaybının olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi 30 günlük ücretsiz sürümün arka planda kalmasıdır. Yani amacı geri plana alınmış. Aynı zamanda açıklamadaki yazı başlıkla uygun olmamış.

Düzenlenmiş Başlık

Bu başlıkta %30 dönüşüm oranı kazancının olduğunu görebilirsiniz. Çünkü, 30 günlük ücretsiz sürüm ön plana çekilmiş açıklama ise başlıkla çok güzel uygunlaştırılmış. Başlıkları incelediyseniz aradaki farkları görebilirsiniz. Şimdi geçelim %30 dönüşüm oranının nereden geldiğine.

Karakter Sayısı

Düzenlenmiş başlıkta daha fazla söz kullanılmış ve karakter sayısı arttığından %21 daha yüksek tıklama oranı ile ortalamanın üzerinde bir oran almış. Bu da üst sıralarda bir e-ticaret sitesinin olduğunu gösteriyor.

Renk Uyumları

İlk başlıkta renklerin karıştığını görebilirsiniz. Daha hızlı sayfa yüklenmesi ve SEO uyumundan dolayı renk uyumları her zaman daha iyidir.

2.Stratejik CTA

Öncelike CTA’nın ne olduğunu hakkında bilgi edinelim. Sitenizde kullandığınız düğmeler, özel Popup’lar, fiyatlandırma tabloları ve diğer her şey CTA olarak adlanıyor. Sadece bunlarda değil aynı zamanda e-posta aboneliği, iletişim formuda CTA’ya dahildir. CTA kullanımını dikkate alarak daha stratejik bir tasarım oluşturarak sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. Bir ziyaretçi veya müşteri siteye girerken mutlaka siteyi analiz eder. Çünkü, alacağı hizmeti veren bir şirketin elbette her şeyinden haberdar olmalıdır. Sitenizin basit bir yapıya sahip olduğunu, tasarımın kötü olduğunu görebilir ve performansınızdan yararlanamayabilir. Bu durumda dönüşüm oranınız düşebilir. Eğer sayfa içerisinde bağlantı verecekseniz o zaman dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü, arama motorları sayfa içerisinde verilen bağlantılara dikkat ediyor. Özetlemek gerekirse sitenin her bir yanında verilen bağlantılara özel bir test yapıldı. Arama motorlarının sonuçlarını görebilirsiniz. Kenar Bölümlerdeki Bağlantılar: 0,5 – 1,5% Genel, Makale Sonundaki Bağlantılar: 0,5 – 1,5% Pop-up’lar: 1-8% Kaydırıcılar Ve Çubuklar 1-5% Hoş geldin Bağlantıları 10 – 25% Özellik Kutusu: 3-9% Navbar Bağlantıları ise bu sırada tam olarak verilmiyor. Çünkü, her sitede navbar farklı bir alanda ve bu yüzden sonuçların değiştiği için listeye eklenmedi.

3.Site Haritası

Site haritası dönüşüm oranını arttırmak için en iyi yollardan biridir. Çünkü, site haritanızı inceleyen herhangi bir ziyaretçi elbet bu bağlantılardan birini kullanacaktır. Trafik arttırmanıza en az %3 yardımcı olacaktır. Aynı zamanda site haritası SEO açısından da iyi bir deneyim sunuyor. Site haritası oluşturmanın en basit yolu Yoast SEO eklentisini kullanmaktır. Yoast SEO eklentisini kurduğunuz andan itibaren site haritanız hazır olacaktır.

4.Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa Yükleme hızı WordPress tabanlı veya herhangi bir yazılım içeren sitenizi etkiler. Çünkü, sitenizde gezinen bir ziyaretçi hizmet satın alırken 1 dakika beklemek istemez. Elbette daha hızlı daha performanslı bir siteden alışveriş yapmak ister. SEO açısından da sayfa yükleme hızı önemlidir. Sayfa yükleme hızında bir saniyelik gecikme bile büyük e-ticaret siteleri için çok büyük bir zarara yol açıyor. Örneğin, bir saniyelik gecikme Amazon şirketi için 1.6 Milyon $ zarara yol açıyor. Diğer sitelerde aynı şekilde sayfa yükleme hızını 1 saniyenin altına düşürmeye başararak %27 ve %30 gibi büyük sonuçlar elde ettiler. Büyük e-ticaret sitelerinde bu kadar kaybın olmasının asıl nedeni yüzlerce sunucunun, veritabanının ve diğer araçların çalışıyor olmasıdır. Onlar için 1 saniye 1 dakika gibidir.

5.Doğrulanmış Ödeme Sistemleri

E-ticaret sitesinde en önemli alanlardan bir tanesidir. Eğer kaçak bir yazılım barındırıyorsanız o zaman dönüşüm oranınız %40 gibi büyük bir oran kayıp edecektir. Çünkü, çevrimiçi satış siteleri şu anda dünya üzerinden çok fazla rekabetçi piyasada bir sıra almanız gerekiyor. Ziyaretçiler sitenizde doğrulanmış bir ödeme sisteminin olmadığını görünce sitenizin güvenilir olmadığını düşünebilir. Bu yüzden ödeme sistemleri için özel bir SSL almanız daha iyidir. Elbette bu sadece e-ticaret siteleri için geçerlidir. Bir dijital pazarlamacının SSL almasına gerek yok. Çünkü, referansları ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir telefon adresi bulunmaktadır. Aynı şekilde dijital ajanslarında referansları ve yardım ala bileceğiniz bir telefon numarasının bulunması büyük avantajdır. Dijital ajanslarında ödeme sistemleri için bir sertifika almasına gerek yok. Arama motorlarının yapmış olduğu testlerde yüksek fiyata sahip ürün satın alırken kullanıcıların dikkat gösterdiğini görüyor. Burada kullanıcılar daha çok ödeme sistemine ve destek ekibine dikkat ediyor.

6.Zaman Sınırı

İnsanların düşünmeye ve karar vere bilmeleri için bir zamana ihtiyaçları vardır. O zaman içinde müşteriler bütçesini, durumunu ve alacağı herhangi ürün ve hizmet hakkında bilgi ediniyor olabilir. Bu yüzden her zaman hizmetinize veya ürününüzü paylaşırken indirim zamanında biraz daha zaman tanıyın. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazonda sınırlı bir zaman belirlemiş durumda. Elbette ilk hakkında konuştuğumuz başlıklarında burada etkisi vardır. Örneğin, 2 gün için %50 indirim sunacaksanız ürünün üzerinde “%50 İndirim Var” değil de “48 Saat Boyunca %50 İndirimden Faydalanın” gibi daha güzel bir başlık yazabilirsiniz. Bu şekilde %74 gibi büyük bir oran kazanacaksınız.

7.Tüm Cihazlarla Uyumlu Tasarım

Sitenizin tüm cihazlara uyumlu olmasının çok büyük avantajları vardır. Dünya üzerinde 1 milyar 800 milyon kullanıcı internete telefon üzerinden bağlanıyor. Bilgisayar üzerinden internete bağlanan insan sayısı ise 2013 yılına kadar kendini koruya bildi. Akıllı telefonlar daha hızlı internet erişimi sağlamamıza ve çıkmamıza olanak sağlıyor. Yapılan araştırmalarda ise Q4 araştırmasına göre 2016 tarihine kadar masaüstü bilgisayar kullanıcısının tablet kullanıcı sayısından daha fazla olduğunu söylemiştir. Duyarlı tasarım elbette ilgi çekici olmalıdır. Yani siteniz sadece mobil cihazlar için değil aynı zamanda internete erişe bilen her bir cihaz için uyumlu olmalıdır.

8.Müşteri Görüşleri Referanslar

Müşterileriniz için bir güvenilirlik her zaman daha önde olmalıdır. Alacakları hizmeti öne sürmeli referans yaptığınız kişileri göstermeli, müşterilerinizin yorumlarını sitenizde belirtmelisiniz. Fiyat aralıklarına veya sitenizde müşteri görüşleri için bir alan eklemeniz daha iyi olacaktır. Bu şekilde sitenize gelen herhangi bir müşteri hizmetten memnun kalan bir insanı görünce bir güven edinecektir. Elbette müşteri yorumları ne kadar yüksek olursa bu daha iyidir.

9.Canlı Ve Tanımlayıcı Renkler

Mükemmel bir site için her zaman renk kullanımı ön plana çekilmelidir. Açık renk kullanımı sitenizde dahil olan bir müşteri için çok daha güzel olacaktır. Piyasadaki her bir firmaya dikkat ederseniz hiç birinin siyah renk kullandığını göremezsiniz. Amerika ve diğer tüm ülkelerde her bir rengin bir ifade ettiği duygu olduğu için siyah renk tercih edilmiyor. Potansiyelinizi arttırmak ve daha iyi sonuçlar almak için her zaman daha iyi renkler kullanın.  

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?