Domain Nedir?

alan adi seo 810x455

Domain Nedir?

Adı üzerinde domain (alan adı) anlamına gelir internete yer almak için hosting kadar önemli olan domain şirketimizin ,kişisel veya herhangi bir web sitesinin tarayıcı üzerindeki kimliğidir alan adının web sitesine uygun olması çok önemlidir domainin oldukça kolay ve hatırlanabilir olması çok önemli bir konulardan biridir kolay ve hatırlanabilir olmasi web sitemizin ziyaretçi artışını olumlu etkiler.

IP Adresi

İnternet üzerinde bir kimliğimizin oluşması için Internet Protocol (IP) numarası olması gerekir ve bu adrese IP adresi denir internet ağında bağlı olan her bilgisayarın farklı IP adresi vardır bilgisayarlar arası iletişim için IP adresi kulanılır. Domain ise IP adresinin daha kolay, daha hatırlanabilir olması gerekir IP adresi kadar karmaşık ve uzun harf ve rakamları barındırmaz daha kolay ve yüzeyseldir. IP adresi yerine domain kullanarak bir siteye ulaşım dahada kolaylaştırılır. Alan adları mümkün olduğunca anlaşılır ve kolay olmalıdır akılda kalıcı kolay ve uzun olmayan adresler daha hatırlanabilir olup web sitesine daha çok ziyaretçi sağlar.
Domain adınız hizmet verilen iş dalı ile bağlantılı olmalıdır ve mesleki terimleri içermelidir bu sebeple sayfaya gelen ziyaretçi artışı olumlu yönde olur.

DNS (Domain Name System)

DNS (Domain Name System) yani domain isimlendirme adresleri DNS ve IP adresi arasındaki ilişkiyi kurmak amacıyla kurulmuştur. Bu sayede pek anlaşılır olmayan IP adresleri yerine kolay ve anlaşılır olan domain adresleri gelmiştir.
DNS sayesinde bilgisayarın IP adresi belirlenir ve istenilen yere kolayca ulaşabilirsiniz.
Domain uzantısı; domain uzantısı web sitesinin yapılma amaçlarına göre ayrılır ve bu alanlar birbirinden farklıdır.

Web sitelerinde kulanılan domain uzantıları;

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet ve ağ uzerinde olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için (üniversite vb.)
mil : Askeri kuruluşlar için

Alt Domain

Örneğin Birbu.com ana domaini şeklinde olan ana domaine bağlı alt domainler kurabiliriz bu sayede sitemizin alt domainini oluşturmuş oluruz
Örneğin ; http://blog.birbu.com gibi alt domainler kullanabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?