Doğru Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? 3-3

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? 3-3

SEO Doğru Anahtar Kelime Seçimi İle Gelişir

Web sitenize geri bağlantıları nasıl çekeceğinizi veya SEO amaçlı bir blog’u nasıl kullanacağınızı düşünmeden önce, öncelikle hedeflediğiniz anahtar kelimeleri düşünmeniz gerekir. Bilgi bulmak için arama motorlarını kullanan kişiler, arama çubuğuna belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini yazarak araştırma yaparlar. Bu nedenle, ilk sorumluluğunuz, hedef kitlenizin arama motorlarında ne yazdığını belirlemektir. Bu süreç anahtar kelime araştırması olarak bilinir.

Anahtar Kelime Değerlendirmeleri

Odaklanmak istediğiniz anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini ararken göz önünde bulundurmanız gereken üç ana faktör vardır:

İşinize Uygun Mu?

Bu oldukça açık, ancak bu tür şeylerde başarısız olan işletme sayısında şaşıracaksınız. Örneğin, şirketinizin İstanbul’da ev güvenlik cihazlarını sunduğunu varsayalım. Sadece “güvenlik” kelimesine odaklanırsanız, web sitesi güvenliği ve hatta Sosyal Güvenlik hakkında her şeyi bilmek isteyen ziyaretçiler alabilirsiniz. Güvenlik görevlisi olmayı öğrenmek isteyenlerin dikkatini çekebilirsiniz.

Alaka düzeyi, bulunduğunuz yeri ve kapsadığınız alanı barındırıyor. Yalnızca İstanbul bölgesi ile sınırlıysanız, anahtar kelime planlamanıza ‘İstanbul’ eklemeniz gerekir.

Kullanım Sıklığı

En çok çekmek istediğiniz kişiler tarafından en sık kullanılan anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin: ev güvenlik cihazlarını satın almak isteyen kişiler olmasını istersiniz. Sonuçta, şirketiniz bu şekilde para kazanıyor.

Doğru anahtar kelime araştırmasıyla kullandıkları kelime öbeklerini tahmin edebilmenizle birlikte, kullandıkları kelimeler hakkında daha net bir fikir edinebilirsiniz. “İstanbul ev güvenliği” arama çubuğuna giren kişilerin sayısını “Evimi davetsiz misafirlerden nasıl koruyabilirim” kullanılan kişi sayısını karşılaştırabilirsiniz. Uygun araştırmalarla, “davetsiz misafir” kelimesine odaklanmanın daha iyi olup olmadığını ya da bunun yerine ev istilalarını hedeflemenin daha iyi olup olmadığını bileceksiniz.

Rekabetçi Anahtar Kelimeler

En iyi anahtar kelimeler, sadece popüler değil, aynı zamanda rakipleriniz tarafından gerçekten kullanılmayanlardır. Düşük rekabetçi anahtar kelimeler kullanmak, sonuçlarda 1’i sıralamanın daha iyi bir şansıdır. Google’ın SERPS’inin ilk sayfasının en üst noktasında olmak tüm trafiğin %32,5’ini almaktadır. 2 olmak sadece %17,6’dır.

Tahminler

Bugün birçok işletme, yalnızca anahtar kelimeler için beyin fırtınası yapmaya çalışıyor. Sonuçta, İstanbul da ev güvenlik cihazları satan bir şirketseniz, potansiyel müşterilerinizin nasıl düşündüğüne dair oldukça iyi bir fikre sahip olmalısınız. Onlara pazarlayabilirseniz, Google’da hangi anahtar kelimeleri kullanacaklarını tahmin edebilmeniz gerekir. Tahmin kelimeler sizi doğru anahtar kelime bulmanıza götürmez.

%100 emin olmanın tek yolu uygun anahtar kelime araştırması yapmak, sayıları kontrol etmek ve karşılaştırmaktır. Sadece o zaman SEO stratejinize mümkün olan en iyi anahtar kelimeleri dahil etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?