Dışarıdan SEO

off page seo 1138x493

Site dışı SEO nedir?

“Site dışı SEO” (“Dışarıdan SEO” da denir) arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamalarınızı etkilemek için kendi web sitenizin dışına atılan eylemleri ifade eder.

Site dışı sıralama faktörleri optimize etmek için, bir sitenin popülaritesi, alaka düzeyi, güvenilirliği ve yetkisine ilişkin arama motorunu ve kullanıcı algılamasını iyileştirmeyi içerir . Bu, internetteki diğer saygın yerler (sayfalar, siteler, kişiler vb.) Web sitenize bağlantı oluşturan veya sitenizi tanıtan ve içerik kalitesini  etkili gerçekleştiren kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Neden site dışı SEO önemlidir?

Arama algoritmaları ve sıralama faktörleri sürekli değişirken, SEO topluluğundaki genel fikir birliği, etkinin, güvenilirliğin ve etkin SEO dışı web sitelerinin hala bir sayfanın derecelendirilmesinde önemli bir rol oynadığı otoritedir.

Google’ın içeriği sıralamak için kullandığı tam algoritmayı bilmediğimiz halde, Arama Motoru Sıralaması Faktörleri çalışmamızdaki veriler, site dışı SEO ile ilgili faktörlerin büyük olasılıkla sıralama faktörü ağırlığının% 50’sinden fazlasını taşıdıklarını göstermektedir.

Bağlantılar ve site dışında SEO

Geri bağlantı kurmak , off-site SEO’ların kalbinde. Arama motorları, bağlantılı içeriğin kalitesinin belirtileri olarak geri bağlantıları kullanır; bu nedenle, çok sayıda yüksek geri dönüş değeri olan bir site, daha az geri bağlantıya sahip, aksi takdirde eşit bir siteye göre genellikle daha iyi sıralanır.

Kazandıklarına göre tanımlanan üç ana bağlantı türü vardır : doğal bağlantılar, el ile oluşturulmuş bağlantılar veya kendinden oluşturulan bağlantılar.

 • Doğal bağlantılar , bir sayfa sahibinin herhangi bir hareketi olmadan editoryal olarak verilir. Örneğin, en sevdikleri çiftlikleri üretmek için işaret eden bir postaya bir bağlantı ekleyen bir gıda blog yazarı doğal bir bağlantıdır.
 • Elle yapılan bağlantılar kasıtlı bağlantı kurma faaliyetleri yoluyla edinilir. Buna, müşterilerin web sitenize bağlanmasına veya etkilenenlere içeriğinizi paylaşmalarını istemesi gibi şeyler dahildir.
 • Kendiliğinden oluşturulan bağlantılar , bir çevrimiçi dizinde bir geri bağlantı ekleme, forum, blog yorum imza veya optimize edilmiş çapa metni ile bir basın bildirisi ekleme gibi uygulamalarla oluşturulur. Bazı kendinden oluşturulan bağlantı kurma taktikleri siyah şapka SEO eğilimindedir ve arama motorları tarafından kaşlarını çattı, hafifçe buradan geçin.

Bağlantıların nasıl elde edildiğine bakılmaksızın, SEO çabalarına en büyük katkıyı sunanların çoğu, en eşitliktengeçenlerdir . Özgeçmişe olumlu katkıda bulunan birçok sinyal vardır, örneğin:

 • Bağlantı veren sitenin popülerliği
 • Bağlantı veren sitenin konusu, siteye bağlantılı olmakla nasıl ilgili?
 • Bağlantının “tazelik”
 • Metin çapa bağlama sitede kullanılan
 • Bağlantı alanının güvenilirliği
 • Bağlantı sayfasındaki diğer bağlantıların sayısı
 • Bağlama alanının ve sayfanın yetkilisi

Bağlantısız site dışı SEO ( Dışarıdan SEO )

Harici web sitelerinden kazançlar en sık uygulanan off-site SEO stratejisidir, ancak;

a) kendi web sitenizin dışında gerçekleşen

b) arama sıralamasındaki konumunuzu “off-site SEO”

olarak düşünülebilir.

Bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Misafir blog yazısı
 • Bağlı ve bağlantısız marka açıklamalar
 • Etkilenen pazarlama

Bununla birlikte, bu etkinliklerden her birinin net sonucunun web üzerindeki başka bir yerden bir şekilde sitenize bir referans oluşturmak için bir bağlantı, bir markanızın veya web sitenizin bir sözleşmesinin veya başka bir şekilde belirtilmesi gerektiğini not etmek önemlidir. Yani, gerçekten “bağlantısız” site dışı SEO kavramı aslında bir yanlış isim biraz!

Yerel olmayan site hakkında bir not:

Dışarıdan SEO insan davranışına dayanır (yani, kullanıcılar yalnızca istedikleri içeriği referanslar ve paylaşır). Bu nedenle, hem organik hem de yerel SEO’ya uygulanır. Tuğla ve harçlı bir işte bile, yüksek kaliteli ürünler, mevcut müşterilerden gelen bir kelime-of-ağız tavsiyeleri – off-site SEO’su ile eşdeğer olsun.

Site Dışı SEO nasıl yapılır

Yüksek seviyede, bir web sitesinin “Site Dışı SEO” sunu geliştirmek arama motorunu ve bir sitenin kalitesine ilişkin kullanıcı algılamasını iyileştirmeyi içerir. Bu, diğer sitelerden (özellikle saygın ve kendine güvenen olanlar ) bağlantılar, markanızdan bahsedilenler, içeriğinizin paylaşımları ve kendi web sitenizin dışındaki kaynaklardan gelen “güven oylamaları” bağlantıları alır.

Dışarıda SEO yapmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için, SEO Nedir? bu bölümü inceleyin.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?