Dikey E-Ticaret ile İlgilenenlerin Bilmesi Gerekenler

e ticaret 1

 

E-ticaret sistemleri her geçen gün yayılmasının yanı sıra kendi içerisinde farklılaşarak da insanların beğenisini kazanıyor.

Dikey ve yatay e-ticaret olarak iki ana kola ayrılan e-ticaret sistemlerinde başarılı olmak için farklı adımlar atmak en doğrusu olur. İki ana koldan e-ticaret değerlendirilmesi yapıldığında her açıdan farklı çözümlerin etkili sonuçlar verdiğini görebilirsiniz. Dikey e-ticaret sistemleri genellikle daha çok ürün odaklı sistemler olduğundan dolayı yatay e-ticaret sistemlerine göre farklı şekillendirilmeleri gerekir. Bu sistemlerde genellikle özel tasarım ürünler ve benzer sorunlara ya da ihtiyaçlara yönelik ürünler yer aldığından dolayı odağınız her zaman ürünler olmalıdır.

Tasarımın Gücü

Dikey e-ticaret sitelerinde belirli bir kategoride ürünler sunduğunuzdan dolayı bu sistemlerde ürünlerinize odaklanmalısınız. Ürünlerde kalite ve tasarım dikey elektronik ticaret için en önemli unsurlar arasında yer alır. Ürünlerinizin farklı tasarımlarda olması, işlevselliği ve dikkat çekiciliği satışlarınızın artmasında etkilidir. Pratik çözümler sunan, hayat kolaylaştıran ve tasarımı ile farklılığa sahip olan ürünler ile her zaman rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz. Tasarımda güçlenmek için Asya mutlaka takip edilmesi gereken bir piyasa olarak öne çıkar. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte en az 20 milyar dolar daha büyümesi beklenen Asya pazarında farkındalık yaratan ürünleri en çabuk fark edip piyasaya getirenler her zaman bu alanda pazardan en büyük pay alanlar olmaktadır.

Sosyal Ticaret Dinamikleri

Satış odağında yapılan çalışmalar arasında kolayca unutulanlardan birisi sosyal medyadır. Sosyal medya artık oldukça popüler olan bir platformdan daha fazlası haline dönüştüğünden dolayı firmaların bu dönüşüme ayak uydurması gerekir. Günün sonunda her pazarlama ve reklam kampanyasından satış beklentisi olduğunu göz önüne alırsak sosyal medya ticaret dinamiklerini gözden kaçırmamak gerekir. Sosyal medyada aktif olarak yer almanız takipçilerinizden elde ettiğiniz bilgileri analiz etmenize ve anlamlandırmanızı sağlar. Doğru bir analiz ile kitleye, gruba hatta kişiye özel satış fikirleri ortaya çıkabilirsiniz. Tüketicilerin yenilikleri keşfetme eğilimlerinin yanı sıra tasarıma odaklanmış satın alma tercihleri de sosyal ticaret dinamiklerinin daha değerli bir hale gelmesinde etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?