Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama, günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Günden güne gelişimi artmakta olan teknolojiyle birlikte, e-ticaret sitelerinin kullanımına olan rağbet oldukça artmıştır. Bu yüzden markanızın bilinirliğini ve tanınmışlığını arttırmak için dijital pazarlama yöntemlerinden yardım almak kaçınılmazdır.

Dijital pazarlama için hedefimiz, müşterilerin yoğun olarak zaman geçirdiği tüm dijital platformlarda, müşteri ile bire bir bağlantı kurabilmek olmalıdır. Bu yüzden dijital pazarlama stratejileri doğru kullanılmalı ve tüketiciye doğru bir şekilde ulaşmalıdır. Bu stratejileri 2 ana grupta inceleyecek olursak şu şekildedir;

Dijital Pazarlama Stratejileri

Çekme Stratejisi

Amaç, dijital platformlarda hedef kitlenin içerikleri görmesidir. İçerik üretiminde ise yaratıcılık oldukça önemlidir. İçerik ne kadar dikkat çekici olursa, tüketicileri de bir o kadar içine alır. Merak uyandırır. Tüketicinin odak noktasını indirim, tanıtım, reklam yüzü gibi araçlarla içerik üzerinde toplamak gerekir.

Tüketicinin en sık kullandığı dijital pazarlama yöntemleri arasında arama motoru optimizasyonu yani SEO (search engine optimization) yer almaktadır. 

İtme Stratejisi

Burada ise amaç, kullanıcının rızasını gözetmeksizin ona mesaj iletmektir. Reklamlar, e-mailler, sms’ler aracılığıyla yapılır. Kısaca Çekme Stratejisi’nde tüketicinin hür iradesi mevcutken, İtme Stratejisi’nde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden İtme Stratejisi “spam” olarakta bilinir.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte dijital pazarlama, firmaların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Dijital ortamda daha çok kişiye, daha kısa bir sürede ulaşmak çok daha kolaydır. Sektörü, amacı, büyüklüğü, hedef kitlesi ne olursa olsun, mutlaka her firmanın dijital pazarlama planı oluşturması gerekir. Bu kapsamda dijital pazarlama planında izlenecek adımlar şu şekildedir:

1- Hedef Tüketici Kitlesini Belirlemek

2- Dijital Marka ve Özgünlük

3- Ziyaretçi Etkileşim ve Kaynakları

4- Rakip Firmaların Pazarlama Yöntemlerinin Analizi

5- Tüketicilerin Sıkça Kullandığı Kanalları Belirlemek

6- Sonuçları Analiz Etmek

Daha birçok alt maddesi bulunan dijital pazarlama yöntemlerini, ustalıkla kullanmak gerekir. Aksi takdirde siz tüketici kitleyi değil, tüketici kitle sizi hedef almış olur. Bu yüzden içeriklerinizi ustalıkla hazırlayan Birbu.com’ a, güvenle emanet edebilirsiniz. İçeriğiniz, emanetimizdir. Birbu.com, müşteriyi, ürünlerinize aşık ettirecek, tüketicilerinizin başını döndürecektir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?