Dijital Pazarlama ve Reklamcılık

dijital pazarlama 1

Değişen teknoloji ile birlikte reklam ajansları da dijital pazarlama dinamiklerine doğru evrilmeye başladı. Basılı reklamların yerini yavaş yavaş dijital reklamlar ile paylaşmaya başladı.

Özellikle geniş kitlelere hitap etmek isteyenler için dijital pazarlama enstrümanlarından faydalanmak zorunludur. Bu zorunluluk ile birlikte firmaların yeni yöntemlere alışmaları ve kendilerine bir yol haritası çizmeleri gerekir.

Kitlenizi Netleştirin

Bir marka herkese hitap edebilir ancak en vazgeçilmez kitlenizi belirlemelisiniz. Ana ve yan aktörleri netleştirdiğiniz zaman kampanyalarınızın daha rahat şekilleneceğinden emin olabilirsiniz. Özellikle kadınlara hitap eden bir ürününüz varsa reklamlarınızda hedeflemenizi kadınlara yönelik yapabilirsiniz. Örneğin ürününüz makarna ve kitleniz daha çok yemek yapan kadınlar ancak evde yemek yapan erkeklere de hitap etmek istiyorsunuz. Bunun için erkek hedef kitleye hitap eden üzerine daha çok düşünülmüş ve zaman harcanmış bir çalışma yapmalısınız. Sürekli kadınlara hitap ettiğiniz için örneğin “erkeklerin sevgililerine hazırlayabileceği lezzetli tarifler” konulu bir kampanya ile hedef kitlenizin dışına çıkarken kendi kitlenizin ilgisini de sabit tutabilirsiniz.

Hedefleri Büyütün

Dünya üzerinde internet bağlantısı olan insan sayısı 3,5 milyardan fazla bu insanları 2,3 milyarı sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanıyor. Hedefiniz yüzlerce kişiye değil milyonlarca kişiye ulaşmak olmalı. Mağazacılık kendi içinde küçülme yaşarken ve showroom mantığı ile dönüşürken e-ticaret mağazaları akla gelen her alanda hizmet vermeye başlıyor. Ulaşabileceğiniz milyonları düşünerek dijital pazarlama kampanyalarınızı etkinleştirmelisiniz. Hedeflerinizi büyütürken farklı platformlarda farklı reklam bütçeleri ile denemeler yapmalısınız. Yazı, görsel veya video içerikleri ile reklamlarınızı deneyerek geri dönüşleri analiz edebilirsiniz.

Hangi Platformlarda Yer Alacağınızı Belirleyin

Her platformda yer alarak karar vermek markalar için daha doğrudur. Öncelikle her sosyal medya platformu için kısa süreli bir dijital pazarlama planı oluşturun. Sonrasında planınızı uygulayın ve geri dönüşleri inceleyin. Geri dönüşler size her zaman en çok aktif olmanız gereken platform hakkında detaylı bilgi verecektir. Farklı platformlarda olmaktan vazgeçmeyin ama enerjinizi en çok geri dönüş aldığınız alana kaydırın. Bu sayede hem sosyal imleme açısından değer kazanırsınız hem de enerjinizi en etkili şekilde kullanmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?