Dijital Pazarlama Bütçeniz İşe Yarıyor mu?

dijital pazarlama 1

Dijital pazarlama çalışmaları markalar için hayati önem taşımaktadır. Globalleşen dünyada internet ortamında yer almamak kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.

Firmalarını, markalarını, ürünlerini ya da hizmetlerini dijital dünyaya taşımak isteyenlerin yaptığı pek çok hatanın arasında mutlaka en acımasız olanı yanlış bilgiye para yatırmaları olacaktır. Dijital reklamcılık çalışmalarında dünya genelinde her yıl 25 milyar doları aşan bütçeler dolandırıcılara harcanmaktadır. Ortalama olarak 100 milyar dolarlık bir dijital pazarlama harcaması yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda %25 ila %30 arasında ciddi bir para kaybı yaşandığı görülür.

Herkese Güvenmeyin

Türkiye üzerinden inceleme yapıldığında dolandırıcılara kaptırılan bütçelerin büyük bir kısmının insanlar yüzünden kaybedildiği görülmektedir. Biraz daha ucuza iş yaptırmak, internet siteleri aracılığı ile kurumsal yapısı olmayan kişiler ile çalışmaya razı olmak ya da bir tanıdık üzerinden hizmet almaya çalışmak dolandırılmanın en kolay yollarıdır. Dijital pazarlama sayesinde dolandırıcılık kolaylaşıyor olsa da her firma kendini güvene alabilir. Yapılması gereken şey ise kurumsal yapısı olan firmalar ile iş birliği yapmaktır. Bütçenizde ufak kısıtlamalar yapmak isterken tüm bütçeyi çöpe atmak yerine güvenilir bir firma ile çalışarak etkili sonuçlar alabileceğinizi unutmamalısınız. Özellikle SEO alanında yapılan bu tarz hataların sadece bütçenizde değil imajınızda da ciddi kayıplara neden olacağını bilmek zorundasınız.

Fraud Trafiklere İnanmayın

Dijital pazarlamada meydana gelen en büyük dolandırıcılıklardan birisi de dijital reklamcılık üzerinden yapılmaktadır. Bu tür bir durumla karşılaşmamak ya da karşılaştığınızı anlamak için öncelikle yapılan sözleşmeleri iyi incelemenizde fayda vardır. Gerek duymanız galinde reklam firmaları ile deneme çalışması yapmalı ve trafik kaynaklarını mutlaka incelemelisiniz. Reklamlarınızı daha maliyetli olmasını göze alarak tıklama başına değil üyelik ya da alışveriş başına gibi daha zorlayıcı sonuçlar üzerinden almanız her zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Reklam tıklaması başına satılan reklamlarda çok ciddi boyutlarda fraud rakamlarla karşılaşabilir hatta yaptığınız reklamın neden bir işe yaramadığını düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Fraud trafiğe maruz kalmamak için güvenilir bir reklam ajansı ile çalışmak ya da tıklama üzerinden anlaşma yapmamak çok önemlidir. Dijital reklamcılıkta dünya genelinde gelen trafiğin %25’lik kısmının fraud olduğu bilinmekte ve bu yüksek orana karşı önlemler alınmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?