Bu 3D baskılı köpek burun patlayıcıları tespit edebilir

Bu 3D baskılı köpek burun patlayıcıları tespit edebilir

3D

ABD’de akışkan dinamiği araştırmacılar patlayıcı dedektör meme ucuna bir 3D baskılı köpek burnu ekleyerek önemli ölçüde performansını artırır olduğunu keşfettiler.

Standartlar ve Teknoloji ABD Ulusal Enstitüsü araştırma liderliğindeki Matthew Staymates, onlar bir koku istediklerinde köpekler yerine “aktif koklama” tekniği esinlenilmiştir. yüksek hızlı görüntülerine göre, köpekler ilk yaklaşık 300 milyon reseptör hücreleri tarafından kod çözme için hazır tatları, burunlarını doldurmak için keskin nefes sonra, nefes.

burun deliklerinin şekli, yönü ve aralık dahil – Yani, 3D yazıcı kullanarak, Staymates bir kadın labrador retriever burunun dış özelliklerini taklit bir patlayıcı dedektör için bir ağızlık tasarlanmış.

 

Labrador en inanılmaz gelişmiş burun

Giderek Büyük Mesafeler

Testlerde, ‘aktif koklama’ köpek burun hava örnekleme performans buhar kaynağına olan mesafeye bağlı olarak, sürekli emme dayanan geleneksel bir detektör dört ila 18 kat daha iyi oldu.

“Köpek anlamıyla Koku moleküllerini ulaşıyor ve kapmak aktif aerodinamik örnekleme sistemi,” Staymates açıkladı. “Bu giderek daha büyük mesafelerde buharları örneklemek için onun aerodinamik erişimini artırmak için akışkanlar dinamiği ve sürüklenmesini kullanır. Bu biyo-ilham tasarım prensibi uygulayarak patlayıcı, uyuşturucu, patojenler-hatta kanser tespit etmek için önemli ölçüde geliştirilmiş buhar numune yol açabilir. ”

Daha sonra oldukça normal yapacağını bir kez her on saniyede bir teneffüs daha bir köpek gibi hissetmenize izin bir biyo-ilham 3D baskılı girişi ile piyasada bulunan dedektör donanımlı. Bu anahtar, dört santimetrelik bir mesafede koku tespiti bir 16 kat artış ile sonuçlanmıştır.

İnanılmaz Kimyasal Sampler

“Onların inanılmaz hava örnekleme verimliliği köpek gibi inanılmaz bir kimyasal örnekleyici nedenlerinden biri budur,” Staymates dedi. “Bu bulmacanın sadece bir parçası. öğrenilmesi gereken ve biz iz algılama teknolojisinin hassasiyeti, doğruluğu ve hızını artırmak için çalışırken taklit etmek çok daha fazla var. ”

eserin tam ayrıntıları dergisinde Bilimsel Raporlar yayınlandı.

  • Bu insansız 3D zaten içeride elektronik basıldı
Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?