Blog Yazmanın Yararları

blog

İnternet sitenizde bir blog bölümü olması ve burada güncel bir şekilde içerik girilmesi bir miktar çaba isteyen bir süreç olsa da SEO’nun avantajını kullanarak bu çabanın karşılığını alabilirsiniz.
Özellikle bütçe açısından fazla hareket özgürlüğü olmayan markalar için yüksek bütçeli reklam kampanyalarına yatırım yapmak yerine bu tarz alternatifleri değerlendirmek önemli olabilir. Blog öncelikli olarak uzun vadeli bir yatırımdır ve bu göz önünde bulundurulmalıdır. Erken vadede getirisi az gibi gözükse de bir süre sonra finansal açıdan fayda sağlamaya başlayacaktır. Blog yazmak arama motorlarında sıralamayı da artırmaktadır. Diğer taraftan SEO ajansları da markalara blog içerik konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır.

Blogun SEO’ya Etkisi

Blog yazmanın en büyük katkılarından bir tanesi internet sitenizin içinde farklı bir sayfa olma özelliği taşımasıdır. Google ve diğer arama motorları için güncel içerikler önemlidir ve güncel içerik giren sitelere bu eylemin karşılığını fazlasıyla verir. İnternet sitesinde sektör bloğuna sahip olan şirketler, blog yazmayanlara göre %55 daha fazla ziyaretçi almaktadır. Bunun en büyük nedeni ise indeksli sayfa sayısıdır. Google tarafından bu sayfaların indekslenmesi için ise girilen blog gönderisinin minimum 300 kelime içermesi gerekmektedir. Bu 300 kelimenin en büyük özelliği ise kaliteli ve özgün olmasıdır. Kısa yazılar yazmak ya da diğer sitelerin içeriklerinden alıntı yapmak ne kısa vadede ne de uzun vadede bir yarar sağlar.

Blog’da Nelere Dikkat Etmeli?

İnternet sitenizin makale bölümüne içerik girdiğiniz anda hemen trafiğinizin artacağını bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sitenizin online bilinirliğini artırmak önemli bir süreçtir. Ancak zaman içerisinde potansiyel müşterileri, partner firmaları ya da medya sektöründe yer alan isimleri içeren geniş bir iletişim ağına sahip olmaya başlayabilirsiniz. Makale içeriklerin ne zaman yayınlanması gerektiği de başlı başına önemli bir konudur. Yayınların tutarlı ve düzenli olması yararı artıracaktır. Belirli gün ve saatler de hareket edildiğinde geri dönüş yadsınamaz olacaktır. Blog gönderisinde yer alacak olan anahtar kelimeler sadece doğru değil aynı zamanda yeterli olmalıdır. Fazla anahtar kelimenin zararı olmaktadır. Düzenli olarak yayınlanan, doğru anahtar kelimeye sahip güncel blog içeriklerin geri dönüşünü zaman içinde almak kaçınılmazdır.

Blog hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?