Backlink nedir?

55 goodbacklinkseo

Backlink nedir?

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, “gelen link” veya “gelen bağlantı” da denilen Backlink oluşturulur. Harici web sitesinden gelen bağlantıya bir Backlink denir.

Backlink neden önemlidir?

Backlink’ler özellikle SEO için değerlidir, çünkü bir siteden diğerine “güvenoyu” temsil etmektedirler. Özünde, web sitenize yapılan geri dönüşler, diğerlerinin içeriğinize kefil olduğu arama motorlarına yönelik bir işarettir. Birçok site aynı web sitesine veya web sitesine bağlanıyorsa, arama motorları içeriğin bağlantıya değer olduğu sonucuna varabilir ve bu nedenle de bir SERP’de yüzey oluşturmaya değer. Dolayısıyla, bu geri bağlantıları kazanmak, bir sitenin sıralamadaki konumu veya arama görünürlüğünü olumlu yönde etkileyebilir.

Backlink neden önemlidir

Kazanç ve geri dönüş vererek

Geri kazanma, Site Dışı SEO’nun önemli bir bileşenidir . Bu bağlantıları edinme süreci bağlantı kazanımı veya bağlantı kurma olarak bilinir.

Bazı backlinkler doğal olarak diğerlerinden daha değerlidir. Güvenilir, popüler, yüksek otoriteye sahip sitelerden gelen geri dönüşler kazanmak için en çok arzu edilen geri bağlantı olarak görülürken, düşük yetkili, potansiyel olarak spam olan sitelerden gelen geri bağlantılar genelde spektrumun diğer ucundadır. Bir bağlantının izlenip işlenmediği (yani, site sahibi belirli arama motorlarına, öz sermayeyi bağlamayı veya geçirmemeyi özellikle talimatp vermediğini belirtir), kesinlikle önemlidir ancak nofollow bağlantılarının değerini tamamen azaltmayın. Üstün kaliteli web sitelerinden bahsedilmesine rağmen markanıza daha fazla destek verebilirsiniz.

Kazandığınız bazı backlink’lerin diğerlerinden daha değerli olduğu gibi, diğer sitelere oluşturduğunuz bağlantılar da farklılık gösterir. Harici bir siteyle bağlantı kurduğunuzda, bağlantınızı takip etmeyi veya takip etmeyi seçip seçmediğinize bakılmaksızın, kullandığınız bağlantı metni ( sayfa yetkilisi , içerik, arama motoru erişilebilirliği vb.) Bağladığınız sayfa ile ilgili seçimleriniz , ve bağlantı sayfası ile ilişkili diğer meta etiketleri, verdiğiniz değere ağır bir etkisi olabilir.

Rekabetçi backlink araştırması

Backlinkleri kazanmak zaman alıcı olabilir. Yeni siteler veya anahtar kelime alanlarını genişleten siteler, bağlantı kurma konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilir. Rekabetçi backlink araştırmasının yapıldığı yer: Backlink profilini (bir web sitesine bağlantı veren sayfaların ve alan adlarının toplanması), hedef anahtar kelimeleriniz için zaten iyi sıralama yapan bir rakibe bakarak, onlara yardımcı olabilecek bağlantı kurma konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Açık Site Explorer gibi bir araç , kendi bağlantı oluşturma kampanyalarınızdaki bu alanları hedefleyebilmeniz ve hedefleyebilmeniz için bu bağlantıları ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?