Backlink Nedir? Seo’ya Etkisi Var Mı?

Backlink Nedir? Seo'ya Etkisi Var Mı?

Backlink Nasıl Oluşturulur? SEO Etkisi

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Bu, insanlar Google gibi bir arama motoru kullandığında ve web sitenizin konusuna bağlı bir kelime veya anahtar kelime yazdığında, web sitenizin sonuçlarda görünmesi için yaptığınız şeylere göre bulunur. İnsanların arama motorları için web sitelerini optimize etmek için yapmaları gereken daha önemli şeylerden biri, geri bağlantılar yani Backlink oluşturmaktır.

Backlink Nedir?

Web sitenizdeki bağlantılar, kullanıcılarınızı ilginç veya önemli bulabilecekleri diğer web sitelerine yönlendirebilir. Bu bağlantılara dış bağlantılar denir. Diğer yandan backlink, kullanıcılarını web sitenize yönlendiren diğer web sitelerinin bağlantılarıdır. Tam anlamıyla kullanıcıları geri dönüş sağlar. Mesela, web sitenizi reklam veriyorsanız o zaman sizin web sitenize 3 gün önce girmiş ziyaretçi yeniden reklam aracılığıyla web sitenize geri döner.Backlink

Peki, Neden Backlink Önemlidir?

Bunun nedeni, web sitenizin arama motorlarında daha popüler olmasına yardımcı olabilir. Diğer web siteleri web sitenize başvurduğunda, kapladığınız konuyla ilgili bir “otorite” olursunuz. Backlink’ler de bir tür öneri olarak hizmet eder ve Google bunu dikkate alır.

Google, kullanıcılarının istediği web sitelerini sunmakla görevlidir ve sizinkine öneren başka web sitelerine sahip olduğunuzda, web sitenizin kullanıcıların istediği gibi olması gerektiği anlamına gelir.

Google ayrıca, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını da izler ve diğer web sitelerinden gelen ziyaretçilerin sizinkilere gelmesi için geri bağlantılar çok uygun bir yol sunar. Ve sitenize gittikçe daha fazla ziyaretçi geldikçe, daha fazla Seo puanı kazanırsınız. Seo puanının etkisi sizi arama motorlarında daha üst sıralara çekecektir.

Önemli Backlink Faktörleri

Sahip olduğunuz backlinklerin sayısı çok önemlidir, ancak bu önemli olan tek faktör değildir. Göz önünde bulundurmak istediğiniz diğer bazı faktörler bulunuyor. Ancak önemli olan şu ki, bu işi profesyonel yaptırmak gerekiyor. Çünkü, arama motorları tarafından web siteniz taranır. Durum bu şekilde olunca yeni başlayan firmalar size Google tarafından ceza almanızı sağlayacak. Durum olarak Google web sitenizin seo’nu düşürecek.

Alaka Düzeyi

Web sitenizin, araba parçaları satma ve araba tamir hizmetleri sunma ile ilgili olduğunu varsayalım. Ancak işinize herhangi bir şekilde bağlı olmayan web sitelerinden (yemek siteleri gibi) gelen backlink’leri alırsanız, bu, SEO’nuzu hiçbir şekilde artırmaz. Aslında, backlin’lerinizi doğru şekilde kazanmadığınızı şüpheye yol açabilir.
Google bu backlink’leri satın aldığınızı düşünebilir ve bu size bir ceza verebilir.

Kalite

Sitenize bağlanan web siteleri yalnızca sitenizle alakalı değil, aynı zamanda Google ve diğer arama motorları ile de popüler olmalı. Bunu şöyle ifade edelim: Önceki örneğimize geri dönersek, bir araba parçaları ve onarım web siteniz varsa, araba endüstrisine bağlı köklü web sitelerinden geri dönüşler almak için gayret göstermelisiniz. Yani araba satışı veya araba ile ilgili web sitenizi bu şekilde web sitelerden backlink almalısınız.

Birden Fazla Konsept

Otomobil endüstrisine bağlı birçok web sitesi türü var. Bazıları bloglar ve gözden geçirme web siteleridir, forumlar ve çevrimiçi dizinler vardır ve diğerleri ticari web siteleridir. Sadece belirli bir web sitesi türünden değil, hepsinden geri bağlantılara ihtiyacınız var.

Geri Dönüş Hızı

Birdenbire bir gecede görünen binlerce geri dönüş yapamazsınız. Arama motorlarını şüpheli hale getirecek. Binlerce backlink satın aldıysanız ve Google bunları kandırmak için sizi cezalandıracaktır.

Esasen, sahip olduğunuz daha fazla ve daha iyi geri dönüşler, sıralamanızı Google ile iyileştirme şansınız artar. Sadece etik olarak yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde siteniz için iyi olduğunu sanıp daha fazla zarar verirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?