Arama Motoru Dinamikleri ve Mobil Dünya

arama motoru

Günümüzde yaygın olarak kullanılan arama motoru herkesin kabul ettiği üzere Google. Firmanın Bing, Yahoo ve Yandex gibi alternatifleri bulunuyor.

Ancak bu güçlü şirketlerden ne yazık ki aramam motoru olarak Google karşısında bir rakip değil alternatif olarak bahsediliyor. Öyle ki Google bir zamanlar Yahoo’ya rakip olarak çıkan bir şirketken bugün teknoloji devi Microsoft’un desteği ile bile olsa öne çıkan Bing’i ve rakibi Yahoo’yu geride bırakan dünyanın en güçlü şirketleri arasında yer alıyor. Bu bilgilerin tamamı günümüzde Google’un SEM ve SEO alanında trend belirleyiciliğini görmek ve kabul etmek için ihtiyacımız olan bilgiler.

Mobil İnternetin Gücünü Kabul Edin

Google arama motoru teknolojisini yaygınlaştırırken internet sitesi sahiplerinin de kendine göre şekillenmesini sağlayan büyük bir güç. Firma yapmış olduğu analizler ve tahminler sonucunda 2020 yılına kadar mobil cihaz kullanımının masa üstü cihaz kullanımını ciddi boyutlarda azalacağını ön görüyor. Bu yüzden kendisi de kullanılır durumda kalmak, reklam geliri elde etmek için mobil cihazlarla uyumlu tasarımları ve platformları destekliyor. Bu destekle birlikte yenilikleri takip eden ve kendini yenileyenler arama motorları gözünde değer kazanıyor.

Mobil Siteler Yerini Uyumluluğa Bırakıyor

Yeni gelen güncellemelerin temelinde Google aramalarının %50’lik kısmının mobil cihazlardan yapılması yer alıyor. Bu oran ciddiye alınması gereken bir noktada olduğundan dolayı arama motoru önlemini bu yönde geliştiriyor. Reklam gelirleri ile ciddi bir gelir elde eden arama motorunun bu düzenlemeleri şart koşması mobil uyumlu olmayan sitelerdeki içeriklerin ve reklamların düzgün gösterilemiyor olması. İçeriklere erişmek isteyenler kullanıcılar adblock benzeri uygulamalar kullanıca da SEM çalışmaları geriliyor ve reklamlar ortadan kalkıyor. Bu durumun firmalara ve arama motorlarına ciddi zararı var. Zararları ortadan kaldırmak için mutlak suretle SEO uyumlu, responsive site yaptırmak ya da mevcut olanı yeniletmek gerekiyor. Mobil web sitesi yaptırmanın maliyetlerini ortadan kaldıran responsive siteler pek çok firmaya gereksiz geliyor olsa da responsive olmayan sitelerin bir gecede 30 ila 40 sayfa arasında sıralama gerilemesine maruz kalması site tasarımının önemini bir kez daha ortaya koymuş oluyor.

Arama motorlarının desteklediği güncellemeler ile birlikte sitenizin öne çıkmasını ve mobil dinamiklere ayak uydurmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mobil dünyanın faydalarından, SEM ve SEO getirilerinden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?