Apple’ın Sizden Topladığı Veri Arşivine Artık Erişim Sağlayabileceksiniz!

Apple'ın Sizden Topladığı Veri Arşivine Artık Erişim Sağlayabileceksiniz!

iPhone ve MacBook kullanıcılarının Apple ID bilgileri, App Store etkinliği, AppleCare geçmişinden iCloud’da saklanan verilere fotoğraf ve belgeler gibi kişisel olarak sizin hesabınızda bulunan her şeyi indirmelerine olanak tanıyan yeni Veri ve Gizlilik özelliğini başlattı. Bu şu anda sadece Avrupa Birliği hesapları için GDPR’ye uymak için mevcut. Önümüzdeki ay ise dünyanın yer bir yerinde yayılacak. Sadece bu da değil aynı zamanda bilgilerinizi güncellemek, hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak ve seçenekleri kalıcı olarak silmek için basit kısayollar da eklenecek. Bu siteye buradan erişim sağlayabilirsiniz. Apple Gizlilik Sitesine Giriş

Peki Neleri Arşiv Olarak İndirebiliriz?

Yeni çevrimiçi araçlar, müşterilerin bir Apple kimliğiyle ilişkili tüm verilerin bir kopyasını almasına olanak sağlıyor. Hesap detaylarını, oturum açma kayıtlarını ve rehber, takvim, not defteri, GPS(lokasyonunuzu belirleyen uygulamadır), kayıt defteri, fotoğraf ve belge gibi verileri isteyebilirsiniz. App Store ve iTunes Store’dan satın alınan öğelerin satın alma geçmişi, AppleCare destek geçmişi ve pazarlama kayıtlarınızı da isteyebilirsiniz. Aynı zamanda oynadığınız oyun skorunuzu ve diğer oyunla ilgili belgelerinizi Apple depoluyor ve siz bunu arşivleyebilirsiniz. Ancak bunları indirmek uzun sürebilir. Çünkü, kullandığınız bilgisayar veya telefonda yüzlerce uygulama silip yüklemiş, not etmiş, fotoğraf çekmiş silmiş aynı zamanda uygulamalara giriş ve çıkış yapmışsınızdır. Bu zaman her bilgi kayıta alınıyor ve bu bir kaç GB dosya olabilir.

Apple ID’nizin Ve iCloud Verilerinizin Arşivini Nasıl İndirirsiniz?

Verilerinizin bir kopyasını almak için Apple’ın gizlilik sitesinde oturum açın. “Verilerinizin bir kopyasını edinin” başlığının altındaki Başlayın bağlantısını seçin.Veri
Daha sonra, indirmek istediğiniz veri kategorilerinin kutularını işaretleyebilirsiniz. Her şeyi seçmek için ‘Tümünü Seç’ butonunu kullanabilirsiniz. iCloud Fotoğrafları, Posta ve Sürücü verileri çok büyük olabileceğinden ayrı bir listeye ayrılmıştır. Ardından Devam tuşuna basın. Artık tercih ettiğiniz maksimum dosya boyutunu seçebilirsiniz. Apple, verileri en fazla 25 GB’ye kadar parçalara ayırır. Daha sonra böyle bir yazıyla karşılaşacaksınız “Veri isteğiniz şu anda devam ediyor. Dosyanız indirilmeye hazır olduğunda bir e-posta alacaksınız.”

Neden Parça-parça İndirmek Zorundayız?

Bir çok şirketler parça-parça indirmeyi daha iyi buluyor. Çünkü parça-parça indirmek daha hızlı şekilde oluyor. Ne kadar dosya boyutu yüksek olursa indirme süreside o kadar uzun olur. Gizlilik için parça-parça indirmek verilerinizi daha iyi indirmenize ve daha hızlı indirmenize yardımcı olacaktır.

Peki Neden Verilerimizi İndirmemize Yardımcı Oluyor?

Bu yıl FaceBook kendi kullanıcılarının bilgilerini yasak şekilde satmıştı. Daha sonrasında kameraların önünde sadece ben değil Apple şirketinin verilerinizin nasıl koruduğunu bilmiyorsunuz söylemişti. Bu zamanda şirket Facebook’a cevap olarak kullanıcılarının kendi verilerine erişim sağlamasına yardımcı oldu. Facebook ise buna bir cevap olarak bir şey yapamadı. Çünkü o kadar ortalığı karıştırdıktan sonra verilerinizi satdıktan sonra yeniden erişim sağlanmasına gerek yok.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?