Apple, Türkiye’deki iPhone’lar İçin Yeni Pil Değişim Fiyatlarını Açıkladı!

apple türkiyedeki iPhonelar için yeni pil değişim fiyatlarını açıkladı

Apple, Türkiye’deki iPhone’lar İçin Yeni Pil Değişim Fiyatlarını Açıkladı!

Apple, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını kabul etti. Bataryası eskiyen iPhone modellerinde pil seviyesine bağlı olarak işlemcinin çalışma hızının düşürüldüğü itiraf edildi. iPhone 7 ve öncesi modellerin hızı düşüren şirket sebep olarak kapanmalara karşı önlem alındığını belirtti. Şirketin özür mahiyetinde açıklamasında pil değişim ücretlerinde yaklaşık 50 dolarlık indirime gidileceği ifade edilmişti.

Apple’ın Türkiye’de pil değişim ücreti ne kadar?

Apple bugün, iPhone 6 ve sonraki modeller için indirimli pil değişim hizmetini başlattı. ABD’de 79 dolar olan garanti dışı pil değişim ücreti 29 dolara düşürüldü. Apple Türkiye, 319 TL olan garanti dışı pil değişim ücretinin indirimle birlikte 129 TL’ye düştüğünü açıkladı. Apple, pil değişimi sonrasında telefonların pil ömrünün uzayacağını ve pilde yıpranma olmadığı için telefonun belirli bir süre en yüksek performansıyla çalışacağını ifade ediyor.

İndirimin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Şirket bu indirimde kullanıcılarını çok sevindirdi.Bu indirim Aralık 2018′ e kadar devam edecek. Şirketin bu indirimden kaybedeceği milyarlar ama kullanıcılarını sevindireceğide bir gerçek.

Şirketin iPhone’ları Yavaşlatma Sebepleri

Apple, iOS güncellemeleri ile getirdiği pilin sağlığını kontrol eden güç yönetimi uygulaması ile pil sağlığını kontrol ediyor. Bu uygulama batarya sağlığına bakarak, bataryanın sağlıksız olması durumda işlemci performansına müdahale ediyor. İşlemci performansına müdahale sırasında iPhone yavaşlıyor. Müdahale edilen performans ile cihaz yavaşlayınca beklenmedik kapanma sorunları hallolmuş oluyor. Bu şekilde cihazın yüksek güç tüketimi engellenip daha düzenli olması amaçlanıyor. Cihazın normal eski performansına dönmesi için ise pilin değiştirilmesi gerekli.

2018’in başlarında yayınlanacak iOS güncellemesi ile ayarlar menüsüne Pil Durumu sayfası eklenecek. Bu sayfada kullanıcılar pildeki performans kaybını ve kimyasal yaşını görebilecek.

iPhone 6S batarya 240 saat , iPhone 6S Plus 384 saat ve son olarak da iPhone SE batarya 240 saat dayanacaktır.Sonuç olarak batarya şarj dayanma konusunda iPhone 6 Plus ve iPhone 6S Plus modelleri 384 saat ile çok önde.

Stand-by ne demektir?

Stand-by cihaz ile aktif bir işlem yapmazsınız ama açık bir şekilde kenarda bekler. Ekran da aktif değildir. Bluetooth – wifi gibi şarj yiyen uygulamalar da kapalıdır.

Üstelik söz konusu indirim Aralık 2018’e kadar geçerli olacak. Sonrasında yapılan değişimlerde eski fiyatlar geçerli olacak.Apple’ın eski modelleri bilerek yavaşlatmasının ardından hem yurt dışında hem de ülkemizde dava hazırlıkları başladı. Apple’ın kaybı milyarlarca lirayı bulabilir. Durumun akıbeti ne olacak merak konusu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?