Apple ResearchKit 2 İçin Büyük Güncelleme Getirdi!

Apple ResearchKit 2 İçin Büyük Güncelleme Getirdi!

Ne Zaman Duyuruldu?

Apple, geçtiğimiz hafta WWDC’de iOS tıbbi testlerini ve araştırma yazılım geliştirme çerçevesini ResearchKit 2’yi güncellediğini kısaca açıkladı, ancak belirli değişiklikler bilinmiyordu. Tim Cook’un açılış konuşmasında dikkatleri üzerine çekmedi. Şimdi, ResearchKit 2 tweaks’in bir listesi Apple’ın resmi ResearchKit 2 blogundan alınabiliyor ve çok daha güzel bir kullanıcı arayüzüne sahip ve büyük yeni testler de dahil olmak üzere önemli iyileştirmeler var. Tabi ki, konu Apple şirketi olunca ister istemez beklentilerimiz yüksek olabiliyor. Yeni güncelleştirme de responsive yani sade metal görünümü ile tasarlandı.

Hangi Özellikler Eklendi?

Göze çarpan bir özellik ise, daha önceki sürüm 1.5’de, iOS 7’de yıllar önce ortaya çıkan anlaşılmamış ve sorgulanabilir okunaklı küçük ve ince yazı tipi tasarımını kullanan ResearchKit formlarının görünümü için yeni form güncellemesi getirdi. Yeni formlar, geniş iOS 12 tarzı kalın harf üstbilgileri, beyaz kapsül bölümleri içerir. Gri tonda bir arka planda ve herhangi bir boyuttaki ekranın altına otomatik olarak bağlanan düğmeler getirildi. Yeni entegre bir PDF görüntüleyici, kullanıcıların PDF belgelerini gezinmesine, düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanıyor. Tüm bu değişiklikler, özellikle ResearchKit çalışmalarına katılma olasılığı daha yüksek olan eski iOS kullanıcıları için formları doldurmayı kolaylaştırıyor.ResearchKit 2

ResearchKit 2 Ses Ve Göz Testi

Apple, araştırmacıların ek bilgi türlerini kolayca toplamasına yardımcı olmak için yeni ResearchKit görevlerinden oluşan bir koleksiyon ekledi. Çoğu bir dBHL işitme testi, gürültü-konuşma işitme testi ve AI destekli konuşma tanıma ile konuşma testi de dahil olmak üzere ses odaklı büyük güncelleme getirildi. Ek olarak, bir Amsler göz bebeği testi, kullanıcıların her gözün görüşünü tek tek kontrol etmelerini ve göz bebeğinde algılanan bozulmaları işaretlemelerini ve görebilmelerini sağlar.

Fazla Katılımı Sağlamak İçin Neler Yapıldı?

Şirket ayrıca ResearchKit’in ‘toplumdan daha fazla katılımı sağlamak için’ yayın planını değiştireceğini açıkladı. Şirket, geliştiricilere yeni değişiklikler hakkında bilgi edinmek, önerilerde bulunmak ve resmi kararlı sürümlere yansıyan talepleri görmek için yeterli zaman tanıyacak. Ocak ayında Apple, beş yeni ResearchKit GitHub topluluk üyesine yazma seviyesi izin vermeği kabul etti. Yeni özellik isteklerine öncelik vermelerine yardımcı olmalarını istedi.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?