Ana Sayfanın İlk Sayfada Olmasının Avantajları Nelerdir?

Ana Sayfanın İlk Sayfada Olmasının Avantajları Nelerdir?

Arama Motorları Üzerinden Trafik Toplanması

Ana sayfa sıralamanızın yüksek olmasının kullanıcılarınıza yardımcı olan asıl nedeni, ürününüze, hizmetinize veya paylaşımınıza ihtiyaç duyan herkese görünmesidir. Örneğin, Google bir arama motorudur ve ayda yaklaşık 12 milyar arama yapıyor. Her ay yaklaşık 1,17 milyardan fazla benzersiz araştırmacı tarafından kullanılıyor. ABD’de kullanılan 1 numaralı arama motorudur. ABD arama pazarının %67,5’ini ve mobil arama pazarının %87,1’ini alır. Dijital pazarlama alanında iş kurduysanız, tüm satın alma kararlarının %93’ünün bir çevrimiçi arama ile başladığını da bilmelisiniz.

Ana sayfa web sitelerinin Google trafiğinin %91,5’ini alması nedeniyle, Google üzerinden trafik alma anahtarı ana sayfa sıralamalarını elde etmektir. Çoğu insan ana sayfanın ötesine geçmekten rahatsız olmaz. Web sitenizde eğer bir Başlangıç sayfası bulunuyorsa bu sizin için optimizasyon sorunu ve zamanınızın boşuna gitmesine neden olacaktır. Çünkü, web sitenizde en çok kararlı ve agresif olduğunuz sayfa ana sayfadır. Başlangıç sayfasına çok göz gezdirmediğiniz için bazı küçük hatalar barındırıyor. Bu durumda ise Google sizin ilk sayfanız olarak Başlangıç sayfanızı gösterir ve buna uygun rapor verir. Bu yüzden ana sayfa ilk sayfanız olmalıdır. Eğer ana sayfa ikinci konumda olursa %8,8 eğer 3-cü konumda bulunursa %1,1’lik trafik alırsınız.

Önemli Hususlar

Ana sayfa sıralamasını aldıysanız bu büyük bir başarı. Ancak henüz önemli hususları gözden geçirmediniz. Eğer önemli hususları atladıysanız o zaman çok işiniz var. Sıralamanızı yükseltmek ve büyük kitleye sahip olmanın şifresi anahtar kelimedir. Anahtar kelimeden başka hala ele almanız gereken iki önemli faktör vardır:

Google Ve Alexa Sıralamaları

Eğer kendinizi Google ve Alexa sıralamalarında ana sayfada görüyorsanız, genellikle ilk 10’da olduğunuz anlamına geliyor. En fazla zaman birinci için gerekiyor. Çünkü, gerek 1’inci olmak, trafikte ortalama %32,5’lik bir pay alırken, 2’si sadece %17,6 ve 3’ü de %11,4’tür. Ana sayfayı bu yüzden ilk sayfada barındırmanız gerekiyor. Çünkü, arama motorları ve sıralamalar hep ana sayfaya uygun olarak yapılıyor.

Uygun Anahtar Kelime Kullanımı

Bazı anahtar kelimeler diğerlerinden daha popülerdir. Bu nedenle, hangi anahtar kelimeleri hedeflemek istediğinizi düşünebilirsiniz. Örneğin, Linux anahtar kelimesi ayda 10.000 arama hacmine sahip olabilir, ancak Windows 98 anahtar kelimesi ayda 100 arama hacmine sahip olabilir.

Sonuç olarak, ilk sayfada olmak, web sitenizin belirli bir anahtar kelime için en iyilerinden biri olduğu anlamına gelir. Hedef kitlenizin aradığı şeyi sağlamak uzun bir yol kat edecek ve kesinlikle Google’da 1 numarayı yakalama şansınızı artıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?