Alexa Sıralaması Hakkında Merak Edilenler

download 2013201 960 720

Alexa hem dünya hem de ülke odaklı web sitesi sıralaması yapan bir analiz sitesidir. Bu sitenin yapmış olduğu sıralama reklamverenler ve web masterlar tarafından dikkatle takip edilir.

Bu takibin temel amacı site trafiğinin yoğunluğunun gözlenmesi ve diğer web siteleri ile rekabetin rahat bir şekilde anlaşılmasıdır. Alexa sıralamalarında 1-2 sıralık sapmalar normal karşılanırken sitenin verdiği sıralamadan daha ziyade dilim daha önemlidir. Yani sitelerin ilk 1000, 100.000 gibi dilimlerde olduğunu görmek herkes açısından daha büyük bir önem taşımaktadır.

Çalışma Prensibi ile Sıralamanızı Yükseltin

Alexa’nın site sıralaması yaparken takip ettiği birden fazla metrik vardır. Tek bir değişken sıralamalarda ne kadar etki eder, hangi metrik önemlidir gibi çıkarımlar yapmak yerine var olan tüm metrikler için genel bir çalışma yapmak gerekir. Elbette bazı metriklerin önemli olduğu da sıralama ve analiz işlemlerinden anlayanlar tarafından kolayca fark edilmektedir. Sıralama için bir sitenin ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin sitede geçirdikleri süre ya da siteden hemen çıkma oranları önemlidir. Sistem aynı zamanda sitelerin toplam sayfa görüntülenme sayısına, yorum sayısına ve siteye gelen ziyaretçilerin hangi sitelerden geldiği gibi kriterleri de göz önünde bulundurur. Sitenin sahiplenmesi ve ziyaretçi kalitesi gibi karmaşık algoritmalar ile hesaplanan metrikleri de kontrol eden sistem aynı zamanda backlink sayısını da önemli bir kriter olarak görmektedir.

Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir?

Alexa değerinin arttırılmasında temelinde sistem tarafından kontrol edilen metriklerin yükseltilmesi yer alır. Alexa toolbar kullanımı ve premium üyelik ise her metriğin daha net bir şekilde hesaplanmasında ve kullanıcılar için yol gösterici olma konusunda etkilidir. Alexa toolbar kullanarak site sıralaması sorgulamak bile sıralama açısından etkili olduğundan dolayı önemlidir. Sitenin SEO değerini yükseltmek için yaptığınız her çalışma Alexa sıralamasını da yükseltir. Sitenizde yer alan içeriklerin ve görsellerin SEO uyumlu olması sıralamanın yükselmesinde etkilidir. Ayrıca siteye gelen ziyaretçilerin yaptıkları aktiviteleri yönlendirerek sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Doğru yönlendirmeler ve etkili bir menü kullanımı ile ziyaret edilen sayfa sayısında artış elde ederek sitenin sırlamada yükselmesini sağlamak mümkündür.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?