Alexa Nedir ve Neden Önemlidir?

alexa

 

Alexa oldukça şaşırtıcı gelse de amazon.com iştirakidir. E-ticaret ile adını duyuran amazon.com tarafından yönetilen Alexa web trafikleri üzerine istatistik tutan bir web sitesidir.

Bir web sitesinin hizmet verdiği ülkedeki sıralamasını görmenin mümkün olduğu bir analiz aracı olan Şirket 1996 yılından beri bu hizmeti verdiğinden dolayı oldukça büyük bir bilgi arşivine sahiptir. Bu bilgi arşivi ile birlikte bir internet sitesi hakkında bilgi almak isteyenlerin ilk ziyaret ettiği site olma özelliğine de sahiptir.

Alexa Sıralaması Nedir?

Dijital dünyada herhangi bir istatistiğin %100 doğruluğundan bahsetmek mümkün değildir. Bu imkansızlık dünya devi olsa da Alexa için de geçerlidir. Ancak site farklı ölçümleme yöntemleri sayesinde her zaman hatrı sayılır doğrulukta bilgiler vermektedir. Sıralama platformu bir internet sitesinin ilk 100 ya da 50’de yer aldığı bilgisini verdiğinde bu bilgiye rahatlıkla güvenilebilir. Değişimler sitenin 45. Ya da 46. sırada olması gibi çok daha ufak sıralama değişimleridir. Bir sitenin sıralaması özellikle reklamverenler için oldukça önemlidir. Doğrudan site üzerinden reklam vermek isteyenler sitenin Alexa sıralamasını mutlaka göz önünde bulundururlar. Bu sistemde bir siteye gelen ziyaretçiler farklı açılardan değerlendirilir ve hakkaniyetli bir sıralama ortaya çıkarılır. Bir siteyi ziyaret eden kullanıcıların yüksek oranla reklam ve yönlendirme ile siteye girmesinin değeri ile doğrudan siteye girmesinin değeri aynı değildir. İçerikleri güncellenmeyen bir site ile sürekli güncel olan bir sitenin Alexa sıralaması da ziyaretçi sayıları aynı olsa bile mümkün değildir.

Sistemde Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Alexa dünya genelinde ilk 30 milyon içerisinde bulunan web sitelerini otomatik olarak sıralamaya alır. Sitenin sıralamasına girmek için belirli şartları yerine getiren bir web sitesine sahip olmak yeterlidir. Herhangi bir kullanıcı sadece web sitesi adresini girerek o sitenin sistemde kaçıncı sırada yer aldığını görebilir. Sıralamaları görmek ya da sıralamaya girmek için yapılması gereken özel bir şey yoktur. Ancak sistemde yükselmek ve sıralamayı düşürmek için mutlaka yapılması gerekenler vardır. Sitenin farklı metriklerle yaptığı sıralamada yükselmek için anlık çözümler değil istikrarlı çözümler uygulamak önemlidir. Sistemin algoritması günlük, haftalık, 3 aylık ve 6 aylık periyodlardaki ziyaretçi sayılarını ve siteye geliş yöntemlerini analiz ederek sıralamaları günceller. Tek bir günde ya da bir haftada siteye yoğun ziyaretçi akışı sağlamak sıralamanızı yükseltmeniz için yeterli değildir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?